Protesty na uczelniach wielkim zwycięstwem?

Opublikowano: 11.06.2018 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 742

Pałac Prezydencki domaga się zmian w projekcie ustawy reformującej szkolnictwo wyższe. Andrzej Duda rozważa w tej sytuacji skorzystanie z prawa weta. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest presja społeczna, wywierana przez środowiska prowadzące od tygodnia protesty i okupacje budynków uniwersyteckich w kilku miastach.

Jarosław Gowin wciąż nie może być pewny, że jego „dzieło życia”, jakim jest ustawa Nauka 2.0 zostanie zrealizowane. Dokładnie tydzień temu studenci, doktoranci i profesorowie z Uniersytetu Warszawskiego rozpoczynając okupację siedziby rektora, zainicjowali ogólnopolski ruch protestu przeciwko planowanej reformie, która przez nich nazywana jest „deformą szkolnictwa wyższego”. Wkrótce dołączyły do nich środowiska z innych ośrodków. Okupacje i protesty trwają m.in. w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Rzeszowie.

„Chcemy, by Pan Minister wiedział, że nie będziemy kolejnymi królikami doświadczalnymi. Chcemy wiedzy, chcemy edukacji, chcemy debaty. Jesteśmy ludźmi, którzy chcą i mają prawo decydować o swojej przyszłości, a więc uczestniczyć w debacie, z której Pan i wspierające Pana środowiska próbują nas usunąć. Uważamy, że ustawa ograniczy autonomię uczelni i doprowadzi do centralizacji środowiska kosztem mniejszych ośrodków akademickich” – czytamy w oświadczeniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Okazuje się, że opór wewnątrz polskiej akademii nie jest jedynym pomrukiem niezadowolenia. Ustawa nie podoba się również Andrzejowi Dudzie. Z informacji przedstawionych przez „Wprost” wynika, że prezydent postawił wicepremierowi cztery bezwzględne warunki, z których Gowin miał spełnić tylko jeden. Serwis podaje również, że w ubiegłą środę minister został wezwany do Pałacu Prezydenckiego. – W tych kwestiach stanowisko prezydenta jest jasne, jeżeli te postulaty nie zostaną zrealizowane to należy spodziewać się jego oporu przy podpisaniu tej ustawy z wetem włącznie – podaje informator „Wprost” powołując się na działającą przy prezydencie Narodową Radę Rozwoju.

Nie wiadomo czy oczekiwania prezydenta są spójne z postulatami zbuntowanej akademii. Przypominamy, że brzmią brzmią następująco:

1. Demokratyzacji uczelni. Gwarantowanych w ustawie wyborów przedstawicieli społeczności akademickiej do wszystkich organów decyzyjnych i kierowniczych oraz zwiększenia standardów demokratycznych przy wyborach rektorskich.

2. Autonomii uczelni. Pozbawienia rady uczelni prawa do przedstawiania kandydatów na rektora i ustalania strategii uczelni.

3. Utrzymania struktury wydziałowej. Utrzymania istnienia struktury wydziałowej na poziomie ustawy.

4. Uczelni bez polityków. Zaprzestania ataków na niezależność nauki i zabezpieczenia wolności badań przed stronniczą konstrukcją programów grantowych oraz ingerencjami politycznymi.

5. Gwarancji transparentności. Zagwarantowania szerokiego dostępu do informacji publicznej oraz transparentności decyzji finansowych i administracyjnych w obrębie uniwersytetu.

6. Zwiększenia finansowania. Zwiększenia finansowania nauki i szkolnictwa wyższego (w sumie min. do 2% PKB z budżetu państwa) w ciągu najbliższych lat.

7. Zapewnienia godnych warunków socjalnych. Upowszechnienia i waloryzacji stypendiów socjalnych i naukowych na wszystkich szczeblach kształcenia oraz ulepszenia infrastruktury: akademików i Domów Pracownika Naukowego, tak by zniwelować socjalne bariery w dostępie do kształcenia i kariery akademickiej.

8. Wzmocnienia praw pracowniczych. Zapewnienia godnych warunków pracy przez wprowadzenie zbiorowego układu pracy z możliwością podjęcia strajku całej branży względem postanowień ministerstwa oraz związków rektorów.

9. Gwarancji publikowania w języku polskim. Twardych gwarancji dla możliwości prowadzenia i publikowania badań w języku polskim w humanistyce i naukach społecznych.

10. Sprzeciwu wobec centralizacji. Zaprzestania uderzania w interesy regionów oraz wycofania się z przepisów ustawy umożliwiających degradację naukową i finansową uczelni regionalnych, a także otwarcia ścieżek kariery naukowej – tak, aby awans był dostępny nie tylko dla wielkomiejskich elit, ale dla wszystkich zdolnych badaczy i badaczek.

11. Zmiany art. 124 p. 5. Żądamy, by wygaśnięcie umowy o pracę z pracownikiem akademickim następowało w przypadku prawomocnego wyroku sądu za przestępstwo umyślne.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: Łukasz Moll
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.