Protesty na Okinawie w Japonii

Opublikowano: 12.09.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 782

Dziesiątki tysięcy osób protestowały na japońskiej wyspie Okinawa przeciwko rozmieszczeniu w miejscowej amerykańskiej bazie uważanych za niebezpieczne samolotów transportowych. “Nie chcemy Ospreya, najniebezpieczniejszego samolotu na świecie” – napisano na transparentach.

Demonstranci żądali, aby Tokio i Waszyngton niezwłocznie anulowały projekt umieszczenia samolotów pionowego startu i lądowania V-22 Osprey w amerykańskiej bazie Futenma na Okinawie. 12 samolotów tego typu przybyło w lipcu do Japonii i mają stacjonować od października w bazie Futenma.

Kolejne wypadki tego typu samolotu, do których doszło w kwietniu w Maroku i w czerwcu na Florydzie wzbudzają niepokój japońskiej ludności i władz. Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce w kwietniu 2000 r. i spowodował aż 19 ofiar.

Osprey jest maszyną hałaśliwą i bardzo trudną w pilotażu z powodu konieczności dokonywania w trakcie lotu zmian płaszczyzny obracania się śmigieł w odniesieniu do płaszczyzny skrzydeł.

Mieszkańcy Okinawy od wielu lat domagają się likwidacją bazy lotniczej amerykańskiej piechoty morskiej usytuowanej w centrum miasta Ginowan.

Opracowanie: Waldemar Chamala
Źródło: Lewica


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.