Protesty i brutalne starcia z policją w Chile

Opublikowano: 23.12.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1567

Ponad 30 osób zostało aresztowanych podczas pacyfikacji przez chilijską policję antyrządowych protestów w Santiago. Funkcjonariusze brutalnie rozpędzili blokujących drogi demonstrantów, używając gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Protestujący wyszli na ulice, domagając się dymisji prezydenta Sebastiana Piñery oraz uwolnienia osób bezprawnie przetrzymywanych w więzieniach od czasu protestów z października 2019 roku, naznaczonych brutalną przemocą policji i zamieszkami na wielką skalę. Setki aresztowanych wtedy demonstrantów dalej pozostają za kratami – powszechnie uważa się ich w Chile za więźniów politycznych.

Kroplą, która teraz przelała czarę goryczy, była decyzja Piñery z zeszłego tygodnia – odmówił on bowiem podpisania ustawy, która przewidywałaby dla aresztowanych amnestię. Prezydent od dawna zapowiadał, że użyje swojego prawa weta, aby zablokować projekt ustawy, łudzono się jednak, że w obawie przed wybuchem zamieszek posłucha apeli wielu organizacji reprezentujących więźniów oraz broniących praw człowieka i zmieni decyzję. Jak się okazało – na próżno. Ogłaszając publicznie weto prezydent podkreślił, że ułaskawienie więźniów „byłoby poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego i rządów prawa”.

W odpowiedzi na decyzję skrajnie niepopularnej głowy państwa na portalach społecznościowych pojawiły się apele i wezwania do przyłączenia się do „ostatniego wielkiego marszu tego roku”. Tysiące ludzi zebrały się w piątek na Plaza Italia (centrum zeszłorocznych protestów) i udały się w pochodzie w kierunku pałacu prezydenckiego La Moneda. Kiedy marsz zbliżał się do celu, duży kontyngent uzbrojonej policji rozpoczął jego pacyfikację. Służby użyły przeciw demonstrantom armatek wodnych i gazu łzawiącego, w odpowiedzi na co ze strony protestujących poleciały w kierunku policji kamienie, kostki brukowe i inne przedmioty. Pokojowy z początku protest przerodził się w brutalne starcia między policją a demonstrantami. W ich wyniku kilkadziesiąt osób zostało rannych, a ponad 30 aresztowano. Od tamtej pory sytuacja w kraju jest bardzo napięta, a kolejne miasta stają się świadkami wyrazów społecznego gniewu.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.