„Protest traktorów” przyniósł skutek

Opublikowano: 05.01.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2056

Trójpartyjna koalicja rządząca w Niemczech w czwartek częściowo wycofała się z propozycji obniżenia przywilejów podatkowych dla rolników po emocjonalnych protestach.

W oświadczeniu rząd oświadczył, że będzie stopniowo wycofywać ulgi podatkowe na olej napędowy dla rolników na przestrzeni wielu lat, zamiast nagle ograniczać świadczenia, jak początkowo proponowali przywódcy koalicji, aby „dać dotkniętym przedsiębiorstwom więcej czasu na dostosowanie się”. Rząd oświadczył również, że odstąpi od planowanych podwyżek podatków od pojazdów rolniczych.

Liderzy koalicji kanclerza Olafa Scholza zapowiadali już wcześniej podwyżki podatków dla rolników w ramach zaprezentowanego w zeszłym miesiącu projektu porozumienia budżetowego na 2024 rok. Planowane podwyżki wpisują się w próby załatania przez koalicję wielomiliardowej luki budżetowej, która pojawiła się po orzeczeniu przez sąd najwyższy kraju, że niektóre praktyki finansowe są niezgodne z prawem.

W odpowiedzi na propozycję koalicji rolnicy zorganizowali w Berlinie duży protest, podczas którego konwój 1700 ciągników zablokował główną drogę prowadzącą do Bramy Brandenburskiej. Rolnicy zaplanowali także na przyszły tydzień ogólnokrajowe protesty.

Upadek koalicji raczej nie uspokoi protestujących. „To może być tylko pierwszy krok” – powiedział Joachim Rukwied, prezes Niemieckiego Związku Rolników. „Nasze stanowisko pozostaje niezmienione: obie propozycje cięć należy odłożyć na bok. Wyraźnie dotyczy to także przyszłej rentowności naszej branży oraz pytanie, czy krajowa produkcja żywności jest w ogóle nadal pożądana”.

Podczas gdy koalicja rządząca stara się sfinalizować budżet na rok 2024, ciągły opór rolników pokazuje, jak trudno będzie przywódcom partii uzgodnić cięcia budżetowe bez konsekwencji politycznych.

Rząd oświadczył, że planuje zrekompensować ostatnią zmianę w planie budżetowym częściowo poprzez wykorzystanie dochodów z przetargów na morską energię wiatrową.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 06.01.2024 09:43

    Cios w rolnictwo i to wlasne w energetyke rowniez nie w imie ekologii ale depopulacji gdyz tony reklamowek zalegaja w kazdym sklepie, butelki plastikowe to 90% zapotrzebowania , recycling jest na poziomie sredniowiecza. A oni walcza o klimat rzady ktore graja do jednej bramki przeciw zwyklemu obywatelowi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.