Protest Rosji przeciw „Achtung! RuSSia” w TVP Info

Opublikowano: 01.12.2018 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2507

„To przekroczenie granicy, jest to niedopuszczalne”, „totalna szajba”, „cymbały z TVP Info” – politycy, eksperci i zwykli widzowie, internauci komentują skandaliczną grafikę, która 28 listopada zdobiła wydanie programu „Minęła dwudziesta” w TVP Info. Jak się okazuje, „nie wszystkim” przypadła do gustu.

28 listopada w programie telewizyjnym TVP INFO „Minęła dwudziesta”podczas transmisji na żółtym tle była wyświetlana czaszka z piszczelami, która miała twarz prezydenta Rosji Władimira Putina. Stylizowano ją na wzór trupiej czaszki przyklejanej na puszki z gazem Cyklon B, którym truto Żydów i inne ofiary obozów hitlerowskich w komorach gazowych. Napis „Russia” stylizowano pod runy „SS”.

Włodzimierz Marciniak został wezwany przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych do wyjaśnienia telewizyjnej grafiki z napisem „Achtung! RuSSia” obrażającej Federację Rosyjską oraz Władimira Putina personalnie. O tym, że polski ambasador w Moskwie Włodzimierz Marciniak został wezwany do rosyjskiego MSZ poinformował polski internet na “Twitterze” Tomasz Kułakowski, dziennikarz Polsat News.

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie wręczyła notę z protestem w związku z użyciem w programie telewizyjnym TVP Info „Minęła dwudziesta” symboliki nazistowskiej w napisie „Russia”. “Tak, potwierdzam informacje: do MSZ RP skierowano oficjalnie notę protestu” — powiedział agencji Sputnik rzecznik Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie Władimir Aleksandrow.

Jak podaje portal WirtualneMedia.pl, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie wpłynęły skargi odnośnie grafiki pokazanej w TVP Info i prawdopodobnie tego argumentu stacja będzie używać na swoją obronę. Gdyby rzeczywiście Polska wykazała się odrobiną honoru, Michał Rachoń straciłby pracę. Jeszcze nie ucichły echa ostatniego wyskoku pomysłowego redaktora: podczas rozmowy z nim występujący w roli komentatora Wojciech Cejrowski spalił unijną flagę. Teraz na program spadła fala krytyki, nie tylko z ust rosyjskich polityków. Również prawnicy i specjaliści od protokołu dyplomatycznego kręcą głowami z niedowierzaniem.

“To przekroczenie granicy, jest to niedopuszczalne” — powiedział w rozmowie z Radiem Zet dr Janusz Sibora, znany badacz polskiej służby zagranicznej i dziejów dyplomacji, dodając, że gdyby taka grafika pojawiła się z głową Andrzeja Dudy, natychmiast byłaby ostra reakcja polskiego ambasadora. “Z Rosją wiążą nas normalne stosunki dyplomatyczne. To niesmaczne i niepotrzebne — psuje relacje, które i tak są bardzo chłodne, de facto ograniczone do relacji o charakterze pragmatycznym, na przykład regulowanie bieżących kwestii ruchu przygranicznego. Prowadzenie dyplomacji nie jest możliwe bez okazania szacunku osobie, jak i instytucji, którą reprezentuje. Można spodziewać się mocnej reakcji rosyjskiej ambasady w Polsce.” Ekspert podkreślił, że środowisko dziennikarskie powinno zareagować na sytuację, w której na antenie telewizji publicznej pojawia się tak skandaliczna grafika.

Natomiast dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW, publicysta „Dziennika Trybuna”, stwierdził: “Jest to oczywista próba demonizacji wroga, zwrócenie uwagi opinii publicznej, że reżim Putina stanowi dla świata śmiertelne zagrożenie. Użycie symboliki SS w nazwie „Russia” już wcześniej pojawiało się chociażby na Ukrainie, lecz w przeciwieństwie do programu TVP ten zabieg symboliczny był widoczny podczas ulicznych demonstracji lub w internecie. Już od czasu wojny w Gruzji było wiadomo, że Rosja nie zawaha się użyć militarnej interwencji w celu realizacji swoich interesów. Łączenie jednak zbrodniczego totalitarnego systemu niemieckiej III Rzeszy, która wymordowała miliony ludzi w Europie, oraz dzisiejszej autorytarnej Federacji Rosyjskiej może być przeciwskuteczne. Po pierwsze dlatego, że nawet niezainteresowany polityką obywatel dostrzega fundamentalne różnice między Hitlerem a Putinem. Po drugie, żyjemy w wadliwej, acz istniejącej strukturze międzynarodowego bezpieczeństwa. ONZ czy OBWE, przy wszystkich swoich słabościach, potrafiły zapobiec rozwinięciu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Żadna międzynarodowa organizacja nie była w stanie zapobiec wojny totalnej nazistowskich Niemiec z niemal całą Europą.”

Sprawę skomentował też były rzecznik rządu Jerzego Buzka, były członek KRRiT Krzysztof Luft. Wpis w tej sprawie zamieścił na swoim “Twitterze”: “Panie Kurski, czy Pan mógłby zrobić coś z tymi cymbałami z TVP Info, którzy emitują takie obrazki?”

Poseł PO, członek Komisji Zdrowia oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu Grzegorz Furgo twierdzi: “To już jest totalna szajba! Zidiocenie w TVPis trwa w najlepsze…”

Warto przypomnieć, że o sprawie plakatu użytego w programie TVP Info było już głośno w 2014 roku, kiedy autor zaprezentował swoje „dzieło”. Prokuratura wszczęła wówczas śledztwo w sprawie propagowania faszyzmu, autor został przesłuchany i… na tym się skończyło. „Użyte przez niego [autora] w plakacie symbole dla każdego myślącego człowieka mają pokazać kontekst w jakim Rosja w występuje we współczesnej polityce międzynarodowej na wschodzie Europy, czym zagraża i Polsce. Treści zawarte w plakacie oczywiście są wyrazem ekspresji artystycznej i wolności wyrażania opinii” – pisała Reduta Dobrego Imienia, która zbierała podpisy pod skierowaną do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta petycją w obronie twórcy plakatu.

Autorstwo: Julia Baranowska, Sputnik
Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 10, średnia ocena: 2,90 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Manipulacja , kłamstwa i gra emocjami- straszenia nas Rosją ciąg dalszy!

tojazenn
Użytkownik
tojazenn

Niestety musimy byc czujni i na Rosje ale tez na naszych ‘najlepszych’ ‘sojusznikow’: mieszkancow Palestyny, USA, Niemcow, Francuzow i Anglikow.

agama
Użytkownik

Spalenie flagi przez WC nie było nigdzie publicznie emitowane było wycięte z programu…

robcioRR
Użytkownik
robcioRR

Rosja ma przynajmniej jaja a Polski rzad kiedy wystapi z protestem za nazywanie Polskich Patriotow faszystami???
To bylo pytanie retoryczne bo kazdy wie ze NIGDY .

kopydlok
Użytkownik
kopydlok

@robcioRR

O jakim Polskim rządzie mówisz? Obecny rząd można nazwać izraelskim albo ukraińskim, ale na pewno nie Polskim. Co najwyżej polskojęzycznym.

wolny elektron
Użytkownik
wolny elektron

agama
Widziałem ten program z Cejrowskim u Rachonia. Możemy dyskutować co WC spalił ale na pewno to nie była flaga, co najwyżej chorągiewka papierowa, zresztą sam WC o tym mówił.

Stronnictwo amerykańsko – żydowskie które aktualnie jest przy korycie bardzo się stara żeby nas otumanić swoją rusofobiczną propagandą. Mam nadzieję że Polacy nie okażą się tak naiwni jak np. Niemcy w 1933 r.
Przed każdym konfliktem kroczy propaganda mająca na celu nakłonienie nieświadomych tłumów do pożądanych przez tzw. władzę zachowań i poglądów
lub też próbująca tą władzę usprawiedliwić.
Powstał na ten temat świetny film dokumentalny “Pięć kroków do tyranii”, zawiera nawet eksperymenty społeczne pokazujące jak to działa
https://www.youtube.com/watch?v=KYblGE1t2N8