Protest przeciwko Erdoganowi

Opublikowano: 18.10.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 228

Kiedy Andrzej Duda przyjmował na uroczystej kolacji prezydenta Turcji, na Krakowskim Przedmieściu kilkaset osób stanowczo i głośno wyrażało swoje niezadowolenie.

“Dla Kaczyńskiego Erdogan jest pewnie wzorem. Brak szacunku dla praw człowieka, dążenie do ograniczenia demokracji, osadzanie opozycjonistów w więzieniach, niszczenie wolności wypowiedzi” – mówił w rozmowie ze Strajk.eu Przemysław, jeden z uczestników demonstracji przeciwko wizycie tureckiego dyktatora w Warszawie. “A Duda? On pewnie niewiele z tego rozumie, czuje się zaszczycony, że ważna osobistość przyjechała do niego do domu” – dodał inny manifestant.

Protest zorganizowała koalicja partii i ugrupowań lewicowych i liberalnych – Partia Razem, Inicjatywa Polska, Zieloni, Klub Lewaka (frakcja KOD-u), Warszawski Strajk Kobiet, Inicjatywa Feministyczna.

„Recep Erdoğan rządzi Turcją od 2003 roku. Od tamtego czasu Turcja w przyspieszonym tempie przeszła drogę od świeckiej demokracji do konserwatywnej religijnie dyktatury. Reżim Erdoğana aresztował z powodów politycznych blisko czterdzieści tysięcy ludzi. W więzieniach siedzi stu pięćdziesięciu dziennikarzy. Siedzi również wielu opozycyjnych parlamentarzystów. Setki tysięcy pracowników państwowych zostało zwolnionych, a na ich miejsce przyszli ludzie lojalni wobec dyktatury. Zamknięto sto kilkadziesiąt opozycyjnych telewizji, gazet, stacji radiowych i portali. Erdoğan prześladuje pracowników uniwersytetów, którzy dostają zakazy wyjazdu z kraju i straszeni są więzieniem za poglądy. Ograniczane są prawa kobiet. Mniejszości w Turcji narażone są bardziej niż kiedykolwiek na brutalne represje. Wielomilionowej społeczności kurdyjskiej w Turcji rząd wypowiedział otwartą wojnę. Protesty opozycji, mniejszości i kobiet są siłowo rozpędzane” – czytamy w manifeście organizatorów.

Uczestnicy zgromadzenia zwracali uwagę, że wraz z tłumieniem podstaw demokracji i praw człowieka za rządów Erdogana w Turcji pogorszyła się sytuacja kobiet, które często są przymuszane do rezygnacji z pracy. Prześladowane są również mniejszości, ze szczególnym okrucieństwem władza kieruje ostrze przemocy w stronę Kurdów, którzy są często bez procesów i aktów oskarżenia wsadzani do więzień i poddawani torturom. Przedstawiciel Inicjatywy Pracowniczej podkreślił, że systematycznie niszczona jest także autonomia uniwersytetu.

Wśród tłumu powiewały flagi Partii Pracujących Kurdystanu i autonomicznej Rożawy. Na miejscu obecni byli bowiem przedstawiciele kurdyjskiej mniejszości mieszkający w Polsce. Jeden z nich podczas swojego przemówienia zauważył, że tureckie władze wielokrotnie podejmowały współpracę z Państwem Islamskim i innymi terrorystycznymi organizacjami działającymi w północnej Syrii. Tureckie służby specjalne (MIT) miały dostarczać dżihadystom broń i amunicję.

Kiedy limuzyna z tureckim dyktatorem zajechała pod Pałac Prezydencki, zgromadzony po drugiej stronie ulicy tłum ryknął: „Precz z tyranem Erdoganem”, a chwilę później: „Wolny Kurdystan, terrorysta Erdogan”. Były to zdecydowanie najgłośniejsze i najmocniej nacechowane złością akcenty dzisiejszego protestu.

Tuż przed rozpoczęciem demonstracji grupa kobiet idących na miejsce zgromadzenia została napadnięta przez mówiących po turecku osoby, prawdopodobnie funkcjonariuszy służb specjalnych Erdogana. Agresorzy wyrwali im transparenty, przy całkowitej bierności przyglądającej się zajściu polskich policjantów.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Stanlley
Użytkownik

No to autor popisał się niewybredną hipokryzją…. Wczoraj większość polskojęzycznych mediów lewicowo-liberalnych oraz spora grupa polityków “totalnej opozycji” grzała temat rzekomego skandalu, jakiego miały się dopuścić polskie władze za to, że przyjęły z wizytą prezydenta Turcji Recepa Erdogana. Problem w tym, że te same media milczały, kiedy Erdogan wizytował u Angeli Merkel, gdy Tusk z Junckerem zaprosili go do siebie do Brukseli, czy też gdy uściskał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wówczas to nie były skandale, lecz tylko zwykła dyplomacja.

http://niewygodne.info.pl/artykul8/04061-Erdogan-w-Polsce-czyli-sztuczny-skandal.htm