Prokuratura zajmie się decyzjami AGH ws. szczepień

Opublikowano: 10.06.2021 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1499

Prokuratura zbada sprawę decyzji AGH w Krakowie, związanych ze szczepieniami. Jeden z wydziałów uczelni zapowiedział, że praktyki studenckie będą tylko dla zaszczepionych. AGH miała też planować gromadzenie danych studentów i pracowników dot. szczepienia się.

„Do Prokuratury Okręgowej w Krakowie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zachowania rektora i innych pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy – zdaniem zawiadamiającego – przymuszają studentów do udziału w programie szczepień przeciwko COVID-19, uzależniając ich udział w zajęciach stacjonarnych od przyjęcia przynajmniej jednej dawki szczepionki” – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy krakowskiej prokuratury okręgowej Janusz Hnatko. Zawiadomienie złożyła jedna z warszawskich kancelarii prawniczych.

Prokuratura okręgowa przekazała sprawę do Prokuratury Rejonowej Kraków Krowodrza, zgodnie z zasadą właściwości miejscowej.

W sprawie decyzji AGH interweniował także Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się o wyjaśnienia do rektora uczelni AGH prof. Jerzego Lisa. Wątpliwości RPO budzi zapowiedź monitorowania przez uczelnię informacji dotyczących zdrowia w postaci danych o zaszczepieniu i na ich podstawie objęcie osób niezaszczepionych, a więc narażonych na zakażenie, systemem specjalnej ochrony.

RPO pyta też o podstawy prawne organizacji praktyk studenckich tylko dla zaszczepionych – władze Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska poinformowały, że do praktyk w tym roku akademickim zostaną dopuszczone tylko osoby, które przedstawią zaświadczenie o zaszczepieniu się co najmniej jedną dawką.

„Władzom uczelni zależy na rozpoczęciu nowego roku akademickiego w trybie normalnym i przywróceniu pełnego funkcjonowania uczelni. Musimy dbać o zdrowie wszystkich” – tłumaczyła rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska, cytowana przez media. „Z głosami antyszczepionkowymi nie dyskutujemy” – dodała. Odpowiedź na pismo RPO jest przygotowywane.

Autorstwo: Beata Kołodziej
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 16 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.