Prokuratura umarza śledztwo ws. afery respiratorowej

Opublikowano: 05.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1233

Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński poinformował, że otrzymał postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez ministrów Ministerstwa Zdrowia w sprawie zakupu respiratorów.

„Otrzymaliśmy postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez ministrów Ministerstwa Zdrowia w sprawie zakupu respiratorów” – poinformował poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

W kwietniu 2020 roku wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński realizował zakup ponad 1200 respiratorów i wybrał ofertę firmy E&K biznesmena z Lublina – Andrzeja Izdebskiego, który obiecywał, że jeszcze w tym samym miesiącu rozpocznie dostawy zamówionego sprzętu. Jak informował wtedy portal TVN24, firma z Lublina już wtedy nie wydawała się wiarygodna, zatrudniała 1 osobę, a w ostatnim czasie wg dokumentów z KRS zajmowała się handlem amunicją oraz materiałami wybuchowymi. Otrzymała 154 mln zł zaliczki, lecz nie wywiązała się z umowy. Dostarczyła jedynie 200 respiratorów, z czego 50 niezgodnych z początkową umową.

W listopadzie 2020 roku Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do Prokuratorii Generalnej ws. wszczęcia postępowania o zabezpieczenie i zapłatę w związku z nieuregulowaniem zaległych płatności przez firmę E&K.

„Z tytułu wskazanych żądań firma E&K sp. z o.o. zwróciła do Ministerstwa Zdrowia kwotę 14 mln euro, deklarując na piśmie, że pozostałą zaległą kwotę ureguluje do końca października 2020 r. Biorąc pod uwagę deklarację kontrahenta, resort nie kierował sprawy na drogę postępowania sądowego. Zaległości, których dotyczy wniosek do Prokuratorii Generalnej to: 11,9 mln euro niezwróconych przedpłat oraz 3,6 mln euro kar umownych” – informował wówczas Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński z KO twierdzili wówczas, że zawiadomienie do prokuratury jest spóźnione, zaś w międzyczasie zawarto także kolejną umowę z firmą E&K. Miała dotyczyć maseczek, które są na stacjach Orlen. Według informacji przekazanych przez polityków KO do zawarcia umowy miało dojść już w momencie kiedy było pewne, że firma nie wywiąże się już z pierwotnego zobowiązania. Politycy poinformowali też, że 16 czerwca złożyli do prokuratury zawiadomienie ws. zakupu respiratorów, które zostało uzupełnione 10 września.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 4 , średnia ocena wartości wpisu: 4,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.