Prokuratura ściga kobiety i lekarzy za aborcje

Opublikowano: 09.02.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3943

Fundacja Pro – Prawo do Życia złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Chodzi o wykonywanie zabiegów aborcji po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Prokuratura wystąpiła do szpitali o dane pacjentek.

Prokuratura wystąpiła do szpitali o udostępnienie dokumentacji medycznej oraz danych pacjentek, które po wyroku TK miały wskazanie do przerwania ciąży z powodów ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Szpital w Białymstoku, między innymi wobec którego zostało złożone zawiadomienie, nie przekazał jeszcze żadnych dokumentów prokuraturze i poprosił o opinię prawników karnistów. Wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła powiązana z Ordo Iuris fundacja anti-choice.

Fundacja Pro- Prawo do Życia przeprowadziła własne śledztwo i uzyskała informacje, w których szpitalach dokonano zabiegów przerwania ciąży już po ogłoszeniu wyroku TK, tj. po 22 października 2020. Ich zdaniem prawo zabraniające „aborcji eugenicznej” weszło w życie z dniem ogłoszenia wyroku, a nie z dniem jego publikacji w Dzienniku Ustaw, co miało miejsce dopiero 27 stycznia 2021.

„Według pozyskanych przez nas danych, w sześciu szpitalach lekarze wciąż zabijali nienarodzonych z powodu przesłanki eugenicznej. Niechlubnymi rekordzistami okazali się: szpital Bielański w Warszawie, gdzie od 22 października do 21 grudnia życie z rąk lekarzy straciło 30 dzieci oraz UCK w Gdańsku – 21 dzieci. Dzieci ginęły również w IMiD-zie w Warszawie (10 aborcji), USK w Białymstoku (5 aborcji), Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (7 aborcji) oraz Szpitalu Klinicznym im. Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie (3 aborcje)” – czytamy na stronie Fundacji.

Dyrektorzy szpitali i prawnicy zapytani przez Dziennik Gazetę Prawną nie zgadzają się z taką interpretacją prawa. „Czekamy na uzasadnienie pisemne wyroku. Nasz dział prawny nie podjął decyzji, która wpływałaby na dotychczasową pracę lekarzy” – mówił rzecznik białostockiego szpitala w rozmowie z DGP. Większość prawników twierdzi, że wyroku TK zaczyna obowiązywać dopiero z publikacją w „Dzienniku Ustaw”, a nie wcześniej. Oznacza to, że do momentu opublikowania wyroku, wykonanie aborcji ze względu na ciężkie i letalne wady płodu było w pełni legalne.

Działania prokuratury mają za zadanie zastraszyć personel medyczny i lekarzy. W świetle obowiązującego prawa, każdy kto pomaga kobiecie za jej zgodą w przerwaniu ciąży może podlegać karze pozbawienia wolności do 3 lat. Prawnicy organizacji pro-lifee dążą do ukarania lekarzy za wykonywanie swojej pracy – ratowania życia, zdrowia i godności kobiet.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. zxcv 09.02.2021 19:25

    Prokuratura powinna zacząć ścigać osoby i organizacje oferujące ułatwienie i zorganizowanie aborcji i zajmujące sie jej propagowaniem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.