Prokuratura Krajowa zarzuca TVN manipulację

Opublikowano: 22.02.2021 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1848

Nie milkną echa reportażu TVN24 o luce i mafii VAT-owskiej. Sprawę skomentowała Prokuratura Krajowa. Materiał pokazany na antenie stacji nazwała „skrajnie manipulatorską publikacją”.

W sobotę kanał telewizyjny TVN24 w cyklu „Superwizjer” wyemitował program „Kłamstwo vatowskie” o tzw. przestępcach podatkowych i zakładaniu spółek mających wyłudzać VAT. Autorzy materiału twierdzą, że mimo iż w latach 2018-2019 Skarb Państwa na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, to odzyskał zaledwie 150 milionów.

„Wbrew twierdzeniom autorów skrajnie manipulatorskiej publikacji, działania prokuratury wymierzone w przestępczość podatkową w zasadniczy sposób przyczyniły się do zmiany w ściągalności podatku VAT” – głosi komunikat. „Publikacja przedstawia całkowicie nieprawdziwy obraz dotyczący postępowań karnych przeciwko członkom mafii vatowskich” – czytamy.

PK podała także dane dotyczące przestępstw podatkowych i wyłudzania VAT-u. „W 2017 roku zarejestrowano 915 postępowań dotyczących wyłudzeń podatku od towarów i usług, w których wartość uszczuplenia należności Skarbu Państwa lub narażenia na uszczuplenie przekroczyła 1 mln zł, w 2018 roku – 1043, zaś w 2019 roku – 1187. W latach 2014-2015 prowadzono odpowiednio: 623 i 667 takie sprawy” – zaznaczono.

Prokuratura zwraca uwagę, że łączna kwota uszczupleń lub narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych objęta zarzutami w latach 2017-2019 wyniosła ok. 54 mld zł. „W latach 2014-2015 kwoty uszczupleń objętych zarzutami wynosiły tylko 18 mld zł” – napisano.

Prokuratura przekonuje, że jej działania świadczą o „wypowiedzeniu wojny” mafiom vatowskim, co doprowadziło do zmniejszenia się luki vatowskiej o ponad połowę. „O ile w 2015 roku luka ta wynosiła w ujęciu procentowym 24,2, o tyle w roku 2019 wynosiła już tylko 12 procent” – czytamy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.