Prokuratura jednak zainteresuje się Macierewiczem?

Opublikowano: 22.12.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1871

Były już na szczęście minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz może mieć zepsute święta. Sąd ponownie skierował jego sprawę do prokuratury.

Poszło o sławną książkę Tomasza Piątka „Macierewicz i jego tajemnice”. W niej znany dziennikarz „Gazety Wyborczej” przedstawił wyniki swego wielomiesięcznego śledztwa dotyczącego postaci Antoniego Macierewicza. Piątek próbował wykazać zastanawiające powiązania Macierewicza i jego bliskich współpracowników z rosyjskimi służbami specjalnymi i rosyjską zorganizowaną przestępczością. Trudno się dziwić, że Macierewicz wszelkimi dostępnymi sposobami starał się blokować publikacje książki. Zwrócił się do sadu o zakaz publikacji w ramach pozwu o ochronę dóbr osobistych, a także zawiadomił prokuraturę o próbie wpłynięcia na czynności urzędowe ministra obrony narodowej poprzez groźbę bezprawną, a także o znieważeniu lub poniżeniu organu konstytucyjnego RP. Prokuratura jednak umorzyła postępowanie w tej sprawie.

Tomasz Piątek także zwrócił się do prokuratury z doniesieniem, że Macierewicz nadużył swoich uprawnień podczas prób walki o zablokowanie publikacji jego książki. Również w tym wypadku prokuratura umorzyła postępowanie, jednak Piątek poprzez swojego pełnomocnika zwrócił się do sądu, zaskarżając decyzję prokuratury. Sąd uwzględnił zaskarżenie i nakazał prokuraturze ponownie wszcząć postępowanie. Decyzje uzasadnił wysokim prawdopodobieństwem złamania prawa przez Macierewicza . Wskazał, że polityków obowiązuje słabszy standard ochrony dóbr osobistych i w związku z tym powinien powstrzymywać się przed pochopnym sięganiu po sankcje karne wobec swoich krytyków. Szczególnie, że miał do dyspozycji inne środki jak np. powództwo cywilne. Takie zachowanie Macierewicza, twierdzi sąd, może naruszać prawo do wolności słowa, tłumić debatę publiczną a także utrudniać dostęp społeczny do informacji.

Ciekawe, jak teraz zachowa się prokuratura podlegająca ministrowi Ziobrze.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.