Prokuratura bada zaniedbania w walce z wyłudzaniem VAT

Opublikowano: 20.02.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Prokuratura Regionalna w Białymstoku bada zaniedbania rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w kwestii walki z wyłudzaniem podatki VAT w branży elektronicznej. Wymiar sprawiedliwości nie wyklucza jednak, że śledztwo zostanie rozszerzone o kolejne branże, bo już od dawna na ten proceder narzekali przedsiębiorcy związani chociażby z produktami stalowymi.

Śledztwo dotyczące wyłudzeń podatku VAT w branży elektronicznej toczy się od października ub.r., kiedy sprawą zajęła się Prokuratura Regionalna w Białymstoku, natomiast miesiąc później z powodów organizacyjnych postępowanie przeniesiono do Białegostoku. Prokuratorzy badają, czy poprzednia ekipa rządowa złamała art. 231 kodeksu karnego, który mówi o karze do 3 lat więzienia dla urzędników dopuszczających się przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków i z tego powodu działał na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

Chodzi tutaj o podejrzenie popełnienia przestępstwa w latach 2013-2015, kiedy urzędnicy Ministerstwa Finansów mieli specjalnie zwlekać z wprowadzeniem mechanizmu odwrotnego obciążenia w branży elektronicznej. Przedstawiciele tego sektora gospodarki już w 2013 r. zwracali się do rządu Donalda Tuska o zmianę przepisów, co nastąpiło dopiero w lipcu 2015 r. i to jedynie na niektóre produkty. Przed czterema laty branża elektroniczna szacowała tymczasem, że skala wyłudzeń VAT osiągnęła 2 mld zł na samej sprzedaży smartfonów.

Prokuratorzy nie wykluczają, że sprawa zostanie rozszerzona o kolejne branże, ponieważ przed sektorem elektronicznym skarżyć się miały firmy z branży stalowej, które zwracały uwagę na nielegalną konkurencję. Z tego powodu jedna z hut musiała nawet zawiesić swoją działalność.

Ogółem szacuje się, że luka w poborze podatku VAT w 2007 r. wynosiła 0,6 proc. PKB, natomiast już w 2015 r. stanowiła aż 3 proc. PKB czyli straty budżetu państwa mogły wynosić już blisko 53 mld złotych.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o