Producenci aut sprzedają ubezpieczycielom dane kierowców

Opublikowano: 13.03.2024 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2124

Nowe coraz bardziej skomputeryzowane samochody podobnie jak telefony wyposażane są w rosnącą ilość aplikacji. Te aplikacje podobnie jak w telefonach często mają dwa zastosowania. Z jednej strony dostarczają użytkownikom jakąś formę pomocy lub rozrywki, a z drugiej dane z użytkowania są zbierane i wykorzystywane przez deweloperów do różnych celów.

Jak podano w „New York Timesie”, obecnie coraz więcej użytkowników pojazdów w USA orientuje się, iż dane z ich pojazdów lądują w wielu firmach włącznie z prywatnymi firmami ubezpieczeniowymi. Raporty z pojazdów, które kupowane są od producentów oprogramowania, służą do analizy nawyków i umiejętności kierowania pojazdem a na ich podstawie wyliczane są nowe, najczęściej wyższe składki ubezpieczeniowe.

„W ostatnich latach producenci samochodów, w tym GM, Honda, Kia i Hyundai, zaczęli oferować opcjonalne funkcje w swoich aplikacjach do samochodów podłączonych do sieci, które oceniają sposób jazdy. Niektórzy kierowcy mogą nie zdawać sobie sprawy, że jeśli włączą te funkcje, to producenci samochodów będą przekazywali informacje o tym, jak jeżdżą brokerom danych, takim jak LexisNexis. Producenci samochodów i brokerzy danych, którzy nawiązali współpracę w celu gromadzenia szczegółowych danych dotyczących jazdy od milionów Amerykanów, twierdzą, że mają na to pozwolenie kierowców. Ale istnienie tych partnerstw jest prawie niewidoczne dla kierowców, których zgodę uzyskuje się drobnym drukiem i niejasnymi politykami prywatności, które niewielu czyta. Szczególnie niepokojące jest to, że niektórzy kierowcy pojazdów wyprodukowanych przez GM [General Motors] twierdzą, że byli śledzeni nawet wtedy, gdy nie włączyli tej funkcji — zwanej OnStar Smart Driver — i że w rezultacie wzrosły stawki ich ubezpieczenia” – podała gazeta.

Kierunek rozwoju inteligentnych samochodów ewidentnie zmierza w kierunku zarabiania na nich nie tylko poprzez serwisowanie, ale również na inwigilacji obywateli, którzy je zakupili za często ciężkie pieniądze.

Na podstawie: NYTimes.com
Źródło: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Katarzyna TG 13.03.2024 08:52

    Nadchodzą czasy gdy będzie nas szpiegować nawet toster i spłuczka w toalecie.. wszystko na sprzedaż.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.