Próby ograniczenia wolności słowa w Izraelu

Opublikowano: 15.05.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 166

Studenci i studentki Uniwersytetu w Tel Avivie zorganizowali obchody Dnia Nakby, upamiętniającego wysiedlenia ponad 700 000 palestyńskich Arabów w latach 1947-1949. Władze Uniwersytetu uzależniły wydanie zgody na organizację wydarzenia od spełnienia przez organizatorów i organizatorki dodatkowych warunków, min. samodzielnego opłacenia przynajmniej 6-osobowej ochrony.

Planowane obchody spowodowały apel izraelskiego ministra edukacji Gideona Sa’ar’a do władz uczelni aby ponownie rozważyły wydanie zgody na organizację tego wydarzenia. Reprezentacja władz Uniwersytetu powołała się na funkcjonujące w Izraelu prawa studentów do organizowania się oraz demonstrowania w każdej sprawie. Uczelnia oznajmiła, że będzie zezwalała na organizację wszystkich wydarzeń, jak długo nie będą one pozostawać w sprzeczności z obowiązującym prawem, to jest promować rasizm, przemoc, ograniczać wolność wypowiedzi.

W czasie burzliwej dyskusji Komitetu ds. Edukacji w Knesecie, głos zabrał min. Alex Miller, reprezentant Yisrael Beitenu, prawicowej partii nacjonalistycznej, że nie po to przyznano studentom prawa by organizowali tego typu wydarzenia, w związku z czym prawo trzeba zmienić.

Izraelska organizacja na rzecz ochrony praw człowieka ACRI (The Association for Civil Rights in Israel) wystosowała do list do Komitetu ds. Edukacji w Knessecie, w którym wyraża zaniepokojenie próbami ograniczania wolności słowa oraz wywierania politycznej presji na uniwersytety w Izraelu. W ubiegłym roku ACRI złożyło do sądu skargę na Uniwersytet Ben Guriona, na którym zakazano studentom i studentkom rozdawania ulotek krytykujących politykę izraelskiego rządu. W październiku 2011 roku sąd oddalił skargę, wobec czego ACRI skierowało odwołanie do sądu najwyższego.

Opracowanie: Maria Skóra
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
shuang
Użytkownik
shuang

Może nie z tematem ale podaję link dla tych co zainteresowani w związku z wcześniejszą wymianą poglądów:
Tu jest tekst „Chrześcijanin w Talmudzie” ks. Pranajtisa:
http://newworldorder.com.pl/artykul,3605,Talmud-o-chrzescijaninach-slow-kilka