Próby ograniczenia wolności słowa w Izraelu

Opublikowano: 15.05.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 368

Studenci i studentki Uniwersytetu w Tel Avivie zorganizowali obchody Dnia Nakby, upamiętniającego wysiedlenia ponad 700 000 palestyńskich Arabów w latach 1947-1949. Władze Uniwersytetu uzależniły wydanie zgody na organizację wydarzenia od spełnienia przez organizatorów i organizatorki dodatkowych warunków, min. samodzielnego opłacenia przynajmniej 6-osobowej ochrony.

Planowane obchody spowodowały apel izraelskiego ministra edukacji Gideona Sa’ar’a do władz uczelni aby ponownie rozważyły wydanie zgody na organizację tego wydarzenia. Reprezentacja władz Uniwersytetu powołała się na funkcjonujące w Izraelu prawa studentów do organizowania się oraz demonstrowania w każdej sprawie. Uczelnia oznajmiła, że będzie zezwalała na organizację wszystkich wydarzeń, jak długo nie będą one pozostawać w sprzeczności z obowiązującym prawem, to jest promować rasizm, przemoc, ograniczać wolność wypowiedzi.

W czasie burzliwej dyskusji Komitetu ds. Edukacji w Knesecie, głos zabrał min. Alex Miller, reprezentant Yisrael Beitenu, prawicowej partii nacjonalistycznej, że nie po to przyznano studentom prawa by organizowali tego typu wydarzenia, w związku z czym prawo trzeba zmienić.

Izraelska organizacja na rzecz ochrony praw człowieka ACRI (The Association for Civil Rights in Israel) wystosowała do list do Komitetu ds. Edukacji w Knessecie, w którym wyraża zaniepokojenie próbami ograniczania wolności słowa oraz wywierania politycznej presji na uniwersytety w Izraelu. W ubiegłym roku ACRI złożyło do sądu skargę na Uniwersytet Ben Guriona, na którym zakazano studentom i studentkom rozdawania ulotek krytykujących politykę izraelskiego rządu. W październiku 2011 roku sąd oddalił skargę, wobec czego ACRI skierowało odwołanie do sądu najwyższego.

Opracowanie: Maria Skóra
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. shuang 15.05.2012 14:33

    Może nie z tematem ale podaję link dla tych co zainteresowani w związku z wcześniejszą wymianą poglądów:
    Tu jest tekst „Chrześcijanin w Talmudzie” ks. Pranajtisa:
    http://newworldorder.com.pl/artykul,3605,Talmud-o-chrzescijaninach-slow-kilka

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.