Próbują znaleźć przyczynę ruchu gąbek morskich Arktyki

Opublikowano: 03.05.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1231

Zawsze uważano, że gąbki morskie prawie się nie poruszają i mają przywiązany styl życia. Jednak najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Biologii Morskiej im. Maxa Plancka pokazuje, że to stwierdzenie nie zawsze jest prawdziwe.

Podczas badań naukowcy korzystający z pojazdu podwodnego poszukiwali żywych organizmów na dnie Oceanu Arktycznego. Jednak w trakcie poszukiwań napotkali nieoczekiwane zjawisko. Jeden z odcinków dna oceanu usiany był śladami ruchu gąbek morskich, czyli zwierząt, których tryb życia jest uważany za osiadły.

Badając ślady pozostawione przez gąbki, naukowcy zauważyli, że są one nasycone tzw. spikulami, czyli mineralnymi elementami szkieletu gąbki, które wspierają ich zdolności motoryczne i kształt. Najwyraźniej, gdy gąbki poruszały się po dnie oceanu, „kolce” oddzieliły się od ich ciała. Dlatego znaleziono ich ślady.

Przedstawiciele zespołu badawczego nie mogli zrozumieć, dlaczego spikule gąbkowe pozostają w tyle za ich ciałem. Możliwe, że żywią się nimi młode osobniki innych zwierząt morskich. Ponadto naukowcy nie mogli znaleźć przyczyny tak intensywnego ruchu gąbek, po którym pozostało wiele śladów. Zespół ekspertów nie mógł znaleźć żadnych oznak, że ruchy stworzeń były sprowokowane przez czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że na razie ta kwestia pozostanie nierozwiązana.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 2 , średnia ocena wartości wpisu: 2,50 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Remigiusz 03.05.2021 16:18

    Wchodzę wczoraj do łazienki a w drzwiach już stoją dwie a trzecia złazi z wanny …na pytanie ,, A dokąd to ?” wzruszyły tylko ,, kolcami – to ta szorstka strona” i ta z lidla mówi – Nie przejmuj się to zwykła emigracja – my tak czasem mamy…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.