Problemy z rozładowaniem dziesiątek tankowców z LNG

Opublikowano: 20.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1872

Dziesiątki statków ze skroplonym gazem ziemnym krążą po wybrzeżach Hiszpanii i innych krajów europejskich, nie mogąc zapewnić sobie miejsca do rozładunku. Powodem jest to, że instalacje przetwarzające paliwo z powrotem na gaz są pełne. Ponadto hiszpańska firma gazowa Enagás poinformowała, że może będzie musiała odmówić rozładunku LNG ze względu na obłożenie swoich terminali.

Rosja ogranicza dostawy gazu po tym, jak kraje zachodnie nałożyły na Moskwę sankcje w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie. Europa musiała więc szukać alternatywnych dostaw, w tym LNG. Ale przybycie wielu statków przewożących superchłodzone paliwo ujawniło, że w regionie brakuje zdolności do przekształcania LNG w gaz.

U wybrzeży Hiszpanii i w innych miejscach na Morzu Śródziemnym stoi ponad 35 statków z LNG. Przynajmniej osiem było zakotwiczonych w samej Zatoce Kadyksu. Hiszpania oferuje w tym tygodniu tylko sześć miejsc postojowych dla statków towarowych w swoich terminalach. To mniej niż jedna piąta statków stojących w kolejce u wybrzeży kraju.

Do problemów przyczynił się niższy od oczekiwanego popyt ze strony przemysłu w związku ze spowolnieniem europejskiej gospodarki, a także niższa od oczekiwanej konsumpcja w Hiszpanii z powodu wyjątkowo ciepłej pogody w tym sezonie. Analityk ICIS Alex Froley dodaje, że innym powodem dużej liczby nierozliczonych statków jest to, że w związku ze zbliżającą się zimą i spodziewanym wzrostem zapotrzebowania na ogrzewanie, niektóre statki czekają na sprzedaż swoich ładunków po wyższej cenie, co może zrekompensować dodatkowe koszty frachtu poniesione w związku z przebywaniem na morzu. Ta strategia działa częściowo dlatego, że niektóre firmy mają zdolności wysyłkowe z powodu przestojów, jak np. przerwanie dostaw od drugiego co do wielkości eksportera LNG w USA po czerwcowym wybuchu i pożarze.

Jeśli sytuacja z rozładunkiem nie zostanie wkrótce rozwiązana, statki te mogą zacząć szukać innych portów poza Europą w celu rozładunku. Chiny ogłosiły, że wstrzymały sprzedaż LNG zagranicznym nabywcom, aby zapewnić wystarczające dostawy własne, co zdaniem analityków może skłonić więcej statków do skierowania się do Azji.

Hiszpania ma sześć zakładów LNG i największe w UE zdolności regazyfikacyjne, ale są one obecnie zatłoczone i sytuacja raczej nie ulegnie poprawie przynajmniej do pierwszego tygodnia listopada.

Brak infrastruktury rurociągowej powoduje, że gaz nie może być transportowany do innych krajów europejskich. Przedstawiciele Francji, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii mają się spotkać w tym tygodniu, aby spróbować wynegocjować porozumienie w sprawie gazociągu MidCat, który transportowałby gaz, a w przyszłości wodór, z Hiszpanii do Europy Środkowej i mógłby pomóc w zmniejszeniu zależności od rosyjskiego gazu.

Autorstwo: Michał Waligóra
Wideo: YouTube.com
Na podstawie: Echo24.cz
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 20.10.2022 16:40

    A Putin to ogląda i ma ,,ubaw,,po pachy…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.