Prezydent zapowiada ustawę ws. walki z suszą

Opublikowano: 21.05.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 892

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej zapowiedział, że Kancelaria Prezydenta z udziałem czterech resortów przygotowuje specjalną ustawę, która pomoże rozwiązać problem suszy. Chodzi o zwiększenie poziomu wody retencjonowanej.

Podczas konferencji prasowej, w które oprócz prezydenta uczestniczył minister rolnictwa Jan Ardanowski, Andrzej Duda mówił o problemie suszy, który występuje w kraju już od kilku lat. Prezydent zapowiedział powstanie ustawy dotyczącej walki z suszą.

„Problem suszy występuje już od kilku lat. Ostatnie deszcze bardzo mocno podratowały sytuację w rolnictwie, ale tylko podratowały. Liczymy na to, że tego deszczu w maju będzie jeszcze więcej” – powiedział Duda.

W pracach nad nową ustawą udział wezmą m.in. Kancelaria Prezydenta, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwo Rolnictwa.

Prezydent dodał, że nowy akt prawny pomoże rozwiązać problem suszy. „Ustawa, którą przygotowujemy, pomoże rozwiązać problem suszy. Poziom wody retencjonowanej w Polsce wynosi około 6,5 proc. W Hiszpanii to jest 40 proc. Ta różnica jest ogromna. Chcemy zwiększyć do 2027 roku ten poziom do 15 procent. Na najbliższe lata przeznaczyliśmy na program retencji 12 mld zł. W tym roku natomiast przydzieliliśmy 60 mln na modernizację i budowę urządzeń dla małej retencji” – mówił.

Eksperci od jakiegoś czasu alarmują, że rolnicy będą musieli się zmierzyć w tym roku z suszą, która może być największą od stu lat.

Jak podejrzewa rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, kwiecień zostanie określony jako miesiąc ekstremalnie suchy. Polska zmaga się obecnie z wszystkimi istniejącymi rodzajami suszy: meteorologiczną, glebową, hydrologiczną i hydrogeologiczną, czyli wysuszona jest „do samych głębin”.

„We wszystkich tych czterech kategoriach niedobór wody jest poważny i można powiedzieć, że występuje susza, lecz z różną intensywnością” – twierdzi ekspert. Jego zdaniem wilgotność gleby do 7 cm spadła w całym kraju poniżej 40%. W głębszych warstwach – od 60% do poniżej 40%. Co to oznacza? Jeśli wilgotność gleby spada poniżej 40%, to może dojść do deficytu wody w strefie korzeniowej roślin, co będzie miało wielki wpływ na plony.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
radical3dom
Użytkownik
radical3dom

Jaka pewność siebie, wy już za 1/2 roku u władzy nie będziecie a wy snujecie plany na 2027 rok ha ha ha.

ZIWK
Użytkownik

Jedna ustawa, kilka teczek z archiwum Jaro-zbawa i TW Susza będzie skończony…

kozik
Użytkownik
kozik

Najpierw pracowicie meliorowano łąki, bagienka, lasy. Teraz pracowicie zwiększana jest retencja.

Niemcy po powodzi w 1903 roku budowali tamki, jazy, progi wodne. Dziś większość małej retencji jest zamulona.
Przed II W.Ś. w Polsce było ponad 6000 budowli piętrzących.
Czemu nie uczymy się na błędach poprzedników?