Prezydent zapowiada ustawę ws. walki z suszą

Opublikowano: 21.05.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 783

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej zapowiedział, że Kancelaria Prezydenta z udziałem czterech resortów przygotowuje specjalną ustawę, która pomoże rozwiązać problem suszy. Chodzi o zwiększenie poziomu wody retencjonowanej.

Podczas konferencji prasowej, w które oprócz prezydenta uczestniczył minister rolnictwa Jan Ardanowski, Andrzej Duda mówił o problemie suszy, który występuje w kraju już od kilku lat. Prezydent zapowiedział powstanie ustawy dotyczącej walki z suszą.

„Problem suszy występuje już od kilku lat. Ostatnie deszcze bardzo mocno podratowały sytuację w rolnictwie, ale tylko podratowały. Liczymy na to, że tego deszczu w maju będzie jeszcze więcej” – powiedział Duda.

W pracach nad nową ustawą udział wezmą m.in. Kancelaria Prezydenta, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwo Rolnictwa.

Prezydent dodał, że nowy akt prawny pomoże rozwiązać problem suszy. „Ustawa, którą przygotowujemy, pomoże rozwiązać problem suszy. Poziom wody retencjonowanej w Polsce wynosi około 6,5 proc. W Hiszpanii to jest 40 proc. Ta różnica jest ogromna. Chcemy zwiększyć do 2027 roku ten poziom do 15 procent. Na najbliższe lata przeznaczyliśmy na program retencji 12 mld zł. W tym roku natomiast przydzieliliśmy 60 mln na modernizację i budowę urządzeń dla małej retencji” – mówił.

Eksperci od jakiegoś czasu alarmują, że rolnicy będą musieli się zmierzyć w tym roku z suszą, która może być największą od stu lat.

Jak podejrzewa rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, kwiecień zostanie określony jako miesiąc ekstremalnie suchy. Polska zmaga się obecnie z wszystkimi istniejącymi rodzajami suszy: meteorologiczną, glebową, hydrologiczną i hydrogeologiczną, czyli wysuszona jest „do samych głębin”.

„We wszystkich tych czterech kategoriach niedobór wody jest poważny i można powiedzieć, że występuje susza, lecz z różną intensywnością” – twierdzi ekspert. Jego zdaniem wilgotność gleby do 7 cm spadła w całym kraju poniżej 40%. W głębszych warstwach – od 60% do poniżej 40%. Co to oznacza? Jeśli wilgotność gleby spada poniżej 40%, to może dojść do deficytu wody w strefie korzeniowej roślin, co będzie miało wielki wpływ na plony.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. radical3dom 21.05.2020 12:53

    Jaka pewność siebie, wy już za 1/2 roku u władzy nie będziecie a wy snujecie plany na 2027 rok ha ha ha.

  2. ZIWK 21.05.2020 22:57

    Jedna ustawa, kilka teczek z archiwum Jaro-zbawa i TW Susza będzie skończony…

  3. kozik 21.05.2020 23:59

    Najpierw pracowicie meliorowano łąki, bagienka, lasy. Teraz pracowicie zwiększana jest retencja.

    Niemcy po powodzi w 1903 roku budowali tamki, jazy, progi wodne. Dziś większość małej retencji jest zamulona.
    Przed II W.Ś. w Polsce było ponad 6000 budowli piętrzących.
    Czemu nie uczymy się na błędach poprzedników?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.