Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą ściąganie imigrantów

Opublikowano: 05.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1283

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw. W ten sposób przedsiębiorcy będą mogli jeszcze łatwiej zatrudniać imigrantów, a na dodatek będą oni zostawali w Polsce na dłużej. Zmiany w prawie znoszą ponadto obowiązek posiadania przez nich miejsca zamieszkania i stałego dochodu.

Nowelizacja przepisów dotyczących pobytu obcokrajowców w Polsce została przegłosowana przez parlament w listopadzie ubiegłego roku. Głowa państwa przyjęła ją bez zastrzeżeń i właśnie złożyła podpis pod liberalizacją prawa imigracyjnego. Zacznie ono obowiązywać więc 14 dni po ogłoszeniu ustawy przez prezydenta.

Zmienione prawo pozwoli przede wszystkim na wprowadzenie przyspieszonej procedury udzielania zezwoleń na pobyt czasowy i na pracę. Skrócony zostanie więc czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków o wydanie wizy.

Nowe regulacje obejmują również zmiany w postępowaniach dotyczących wydania zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Tym samym będzie on mógł uzyskać odpowiedni dokument pozwalający na jego przebywanie w Polsce nawet do 24 miesięcy.

Pozostałe przepisy odnoszą się do 60-dniowego terminu rozpatrzenia wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy, 90-dniowego zbadania odwołania od decyzji odmownej, wydawania wiz krajowych repatriantom, ułatwiania składania wniosków o Kartę Polaka czy usprawnienia wymiany informacji pomiędzy organami zajmującymi się bezpieczeństwem państwa.

Za najbardziej kontrowersyjną część liberalizacji prawa imigracyjnego należy z pewnością uznać obniżenie wymagań wobec obcokrajowców. Nie będą oni musieli już mieć zapewnionego miejsca zamieszkania, ani też źródła stabilnego i jednocześnie regularnego dochodu.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.