Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny

Opublikowano: 20.12.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 817

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zakładającą przywrócenie wieku emerytalnego do stanu sprzed reformy wprowadzonej przez Platformę Obywatelską. Tym samym od 1 października 2017 r. powróci wiek emerytalny 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet.

Duda po podpisaniu nowelizacji ustawy przywracającej poprzedni wiek emerytalny podkreślił, że była to jedna z jego najważniejszych obietnic w trakcie ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej, a był o nią również pytany przez Polaków przychodzących na jego wiece wyborcze. Prezydent zwrócił uwagę, że cała sprawa zaczeła się blisko pięc lat temu, kiedy ówczesny premier Donald Tusk twierdził, iż nigdy nie podwyższy wieku emerytalnego, po czym bez konsultacji społecznych wycofał się ze złożonej obietnicy. Dodatkowo prawami obywateli nie był zainteresowany Trybunał Konstytucyjny, który z korzyścią dla PO nie zdecydował się zakwestionować zmian w prawie.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała po uroczystości, że rząd Beaty Szydło stwierdził, iż stan zdrowia Polaków nie pozwala pracować im do 67. roku życia. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda mówił za to o przywracaniu godności pracownikom, ponieważ to oni a nie politycy będą decydować o tym, kiedy przejdą na emeryturę.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

16 komentarzy

  1. ZIWK 20.12.2016 12:25

    Emeryci z obniżonymi o 30% emeryturami będą wdzięczni….
    Zbankrutowany budżet też…

  2. Maximov 20.12.2016 14:10

    @evenassing
    Kobiety rodzą dzieci.
    Dopóki mężczyźni nie nabędą tej zdolności to równy wiek emerytalny nie będzie nigdy sprawiedliwy.

  3. gajowy 20.12.2016 14:21

    @evenassing
    Zgadzam się z Tobą. Widać równouprawnienie implementuje się jedynie wtedy gdy działa na korzyść kobiet.

  4. Stasiu26 20.12.2016 15:06

    @Maximov
    Możesz wyjaśnić mi dlaczego mają przez to mieć niższy wiek emerytalny ? Jakiś szantaż ze strony kobiet, tak jak górnicy szantażowali rządy, bo Polska energetyka opiera się na węglu ? To bym jeszcze zrozumiał, ale że równy wiek nigdy nie będzie sprawiedliwy ? Niby dlaczego ?

  5. sync 20.12.2016 17:17

    “rząd Beaty Szydło stwierdził, iż stan zdrowia Polaków nie pozwala pracować im do 67. roku życia” czyli co? do 65 mogą. Znaczy się nikt nie ma prawa być ani przez chwilę zdrowy na emeryturze? Wszyscy mają pracować, aż do momentu całkowitego wyczerpania fizycznego?

  6. Murphy 20.12.2016 18:12

    To jeśli miało by być sprawiedliwie to musiało by być rozeznane ile wkładu w wychowanie potomstwa wniósł ojciec a ile matka. Bo tak nawet jak by dać kobietom rodzącym kilka lat wcześniejszej emerytury za 1 nowe dziecko to nie można z drugiej strony umniejszać roli ojca. Tylko że w każdym przypadku będzie to inna proporcja, więc generalnie jest to nie do policzenia kto kiedy powinnien przejść na emeryturę.

    Najlepiej jak by rząd nie kradł pieniędzy ludzi poprzez wysokie podatki i ZUS to ludzie zaradni sami byli by w stanie pieniądze zaoszczędzić na starość lub zainwestować w coś co im da utrzymanie na emeryturze. A samą decyzję kiedy kto ma przejść w takim przypadku każdy by podejmował indywidualnie (z wyjątkiem zawodów które mogły by narażać innych na niebezpieczeństwo).

  7. Stasiu26 20.12.2016 19:44

    @wiktor-x
    Nie trzeba, już wliczają – 3 lata wychowawczego. Mimo to nawet gdyby nie wliczali to ciągle byłoby to niesprawiedliwe, bo wiele kobiet nigdy nie rodzi dzieci, a mają wcześniejszą emeryturę. Do tego tak jak napisałeś, mężczyźni też wychowują dzieci, płacą większe składki, nie przechodzą tak często na macierzyński, a mimo to i tak mają pracować dłużej.

    I żeby być uczciwym – kobiety niby mają przechodzić wcześniej, ale będzie się to wiązać z mniejszymi świadczeniami.

  8. Youpidou 20.12.2016 20:40

    62 dla kobiet i 62 dla mężczyzn. W czym problem ludzie widzą w tym rozwiązaniu?
    Widocznie prezydent pokazał, jak i feministki, że kobiety są słabsze od mężczyzn, skoro mają pracować krócej (mniej) niż mężczyźni.

    Ps. Ktoś wcześniej zauważył problem o podatkach.
    10% podatku dochodowego. Obalić (wywalić sejm i premiera) i wielu ministerstw. Nie mówiąc o zmniejszeniu podatków o produktów, czy akcyz. Wszystkie winny być obniżone – a niektóre nawet zlikwidowane [podatek od cukrów] Skoro można nakazać/wymusić wprowadzaniu słodzenia słodyczy m.in. czekolad, ba słodzików i syropów glukozowych, to najlepiej wprowadzić podatek…

  9. Maximov 20.12.2016 20:59

    W sumie macie rację, choć “wkładu” w przyjście nowego człowiek na świat facet ma znacznie mniejszą część, niż kobieta.
    Fakt, czasy się zmieniły i równy wiek np. 62 lat jest rozsądnym rozwiązaniem.

  10. janpol 21.12.2016 14:57

    Kolejny dowód, że pisiory straciły kontakt z rzeczywistością. Bo czy w tej ustawie uwzględniono od kiedy trzeba być “kobietą” i jakie “papiery” trzeba przedstawić na dowód? Precz z PiSem. Chcemy przedterminowych wyborów!

  11. adambiernacki 21.12.2016 18:09

    Zastanawia mnie “dłużej” i “krócej” wobec faktu usadowienia czerwonych pociotów na wszelkich kierowniczych stanowiskach i windowania im poborów bezczelnie a także spychania ofiar ich urewskich matek i ojców czy dziadostwa w nędze i beznadzieję.

  12. Aida 22.12.2016 06:01

    “Chcemy przedterminowych wyborów!”
    A tak z ciekawości, kogo wybierzecie?

    Bo czy w tej ustawie uwzględniono od kiedy trzeba być „kobietą” i jakie „papiery” trzeba przedstawić na dowód?
    Pis wrócił z tym wiekiem do granicy jaka obowiązywała zanim PO ją podniosło. Ot kosmetyka.

  13. Fenix 22.12.2016 08:16

    Kiedy pytam ?” Piotr Duda mówił za to o przywracaniu godności pracownikom, ponieważ to oni a nie politycy będą decydować o tym, kiedy przejdą na emeryturę.”
    Jak utworzymy BDP dla każdego równy , na koncie DNA każdego , wolni ludzie.
    Skończy się ten cały cyrk ,związkowców , polityków ,religiantów, banksterów , skończy się władza sprawowana.
    Dzielimy władze wolni ludzie to siła jedności i moc będzie z nami !

  14. janpol 22.12.2016 22:17

    @Aida 22.12.2016 06:01
    Dlaczego “wybierzecie”? Wybierzemy albo swoich reprezentantów (powolutku zaczynam w to wierzyć, że to możliwe) lub jeżeli nie będzie na to szans, wciąż pozostaje akcja wyborcza do jakiej nawołuję odkąd pamiętam (a było to już za komuny) i wróciłem do niej po obaleniu rządu J. Olszewskiego i zrozumieniu jaki byłem naiwny, i którą staram się propagować odkąd pojawił się internet (masowy, czyli liczony w milionach łączy (ok. 2005r, bo ja należę do tych szczęśliwców, że się pochwalę, którzy mieli okazję “bawić się” FidoNetem, namiastką WWW, na uczelni jeszcze za komuny) na forach internetowych właśnie (np. tu też):
    http://wolnemedia.net/wybory-%e2%80%93-wybieramy-my-czy-oni/

    A w sprawie wieku emerytalnego, tak dla przypomnienia, uważam za totalną bzdurę różnicowanie wieku dla mężczyzn i kobiet oraz, skoro to jest system oparty na solidaryzmie społecznym, uważam za debilne te wszystkie przepisy (pomijając, że przede wszystkim uważam ZUS w takiej formie jaki jest za instytucję do kompletnego zaorania) o okresach składkowych, kapitale początkowym, itp., itd.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.