Prezydent o wyroku TK ws. aborcji

Opublikowano: 14.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2240

Prezydent Andrzej Duda podczas zjazdu klubów „Gazety Polskiej” skomentował brak opublikowania w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Jego zdaniem orzeczenie powinno zostać niezwłocznie opublikowane.

Podczas wideokonferencji prezydent podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien zostać niezwłocznie opublikowany. Dodał, że skoro do tej pory to nie nastąpiło, to zapewne są jakieś uzasadnione przyczyny. „Ale nie mam wątpliwości, że wyrok powinien zostać opublikowany. To wyrok, który został uzasadniony, na razie było to ustne uzasadnienie, ale mam nadzieję, że w krótkim czasie będziemy mieli i szerokie uzasadnienie pisemne” – powiedział prezydent, cytowany przez portal Niezalezna.pl.

30 października prezydent Andrzej Duda poinformował o złożeniu projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny. Powodem takiej decyzji był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października, który uznał za niezgodne z Konstytucją dokonywanie aborcji w przypadku wad płodu, a także wywołane przez ten wyrok protesty. Prezydent wyjaśnił szczegóły projektu: „Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne”.

Jednak z powodu nieopublikowania decyzji TK nie ma możliwości podjęcia prac nad prezydenckim projektem, o czym informował szef komisji sprawiedliwości Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk wyjaśnił, że komisja nie zajęła się jeszcze prezydenckim projektem ustawy ws. aborcji, ponieważ nie otrzymała do tej pory pisemnego uzasadnienia wyroku TK o przepisach aborcyjnych z 22 października. „Myślę, że pośpiech, jeśli chodzi o procedowanie prezydenckiego projektu jest ostatnią rzeczą, jaka jest wskazana” – zaznaczył Ast, jednocześnie podkreślając, że przewodniczący obu komisji oczekują na publikacji orzeczenia TK i jego uzasadnienia.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji miał zostać opublikowany w „Dzienniku Ustaw” najpóźniej w poniedziałek 2 listopada. Tak się jednak nie stało. Rządowe Centrum Legislacji informowało wcześniej, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być opublikowany do 2 listopada. Publikacja wyroku oznaczałaby, że wchodzi on w życie i staje się obowiązującym aktem prawnym. Zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP wyroki TK podlegają „niezwłocznemu ogłoszeniu”.

O brak publikacji wyroku TK został zapytany w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk. Jak wyjaśnił, trwa w tej sprawie dyskusja, dlatego lepiej ostudzić emocje i „dać sobie trochę czasu na dialog i wypracowanie nowego stanowiska. Dodał, że publikowanie wyroków TK nie należy do kompetencji premiera, a Rządowego Centrum Legislacji.

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. aborcji ze względu na wady płodu. W wyroku stwierdzono, że przepisy, które umożliwiały aborcję z powodu stwierdzonego ciężkiego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby są niezgodne z Konstytucją. Sprawozdawcą wniosku polityków PiS, Konfederacji oraz Kukiz ’15, podpisanego przez 119 posłów, był sędzia Justyn Piskorski, a przewodniczącą składu orzekającego Julia Przyłębska.

Wniosek zaskarżał przepis, który pozwalał na usunięcie ciąży po stwierdzeniu na podstawie badań prenatalnych lub przesłanek medycznych, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się ciężko upośledzone lub jest nieuleczalnie chore i nie będzie w stanie przeżyć oraz przepis, który pozwalał na przerwanie ciąży do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza ciałem kobiety. W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Wyrok TK zapadł w pełnym składzie, zdania odrębne złożyli dwaj sędziowie.

Wyrok wywołał falę protestów w całym kraju.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.