Prezydent Katalonii podpisał dekret ws. referendum

Opublikowano: 29.09.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 174

Mimo niepowodzenia Szkocji w sprawie uzyskania niepodległości, Katalonia nie zniechęciła się i w najbliższym czasie pójdzie tymi samymi krokami. Prezydent tego regionu Artur Mas podpisał dekret w sprawie referendum, które odbędzie się już 9 listopada.

Choć Szkocji nie udało się stać niezależnym państwem, władze katalońskie liczą na zwycięstwo w nadchodzącym referendum. Artur Mas po podpisaniu dekretu oświadczył, że tak jak wszystkie kraje na świecie, Katalonia również ma prawo aby zadecydować o swojej politycznej przyszłości. Tuż po uchwaleniu ustawy o referendum w Barcelonie, setki osób zjawiło się przed budynkiem i poparło decyzję prezydenta.

Niestety tak jak w przypadku Szkocji, Katalonia chce stać się niezależna wbrew władzom Hiszpanii, które określają referendum jako nielegalne. Co więcej, wraz z podpisaniem dekretu sprawa będzie natychmiast zgłoszona do Trybunału Konstytucyjnego.

Czas pokaże co będzie dalej, gdyż władze w Madrycie twierdzą, że głosowanie w sprawie niepodległości mimo wszystko nie odbędzie się. Jedynym warunkiem byłoby głosowanie, w którym wzięliby udział mieszkańcy całej Hiszpanii a to zdecydowanie pogrzebie nadzieje na niepodległą Katalonię.

Autor: John Moll
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MichalR
Użytkownik
MichalR

Nie mogliby w ogólnokrajowym referendum zapytać “Czy chcesz aby Twoje ‘województwo’ stało się niepodległym krajem?”. Przy tak postawionym pytaniu, każdy hiszpan mógłby się wypowiedzieć, a jednocześnie Katalończycy odpowiadaliby tylko w swoim imieniu.

Prawdę powiedziawszy gdyby w Polsce przeprowadzano referendum w sprawie niepodległości, albo pełnej autonomii Śląska, to opowiedziałbym się mimo wszystko za tym żeby to Ślązacy mogli zdecydować w swojej sprawie. Nie widzę powodu dla którego my mamy się rządzić ich przemysłem, albo dlaczego to oni mają dostawać od nas przywileje. Najlepiej w tej sytuacji byłoby gdyby każdy region kraju samodzielnie kreował swoją politykę gospodarczą starając się jak najlepiej rozwijać.