Prezydent Duda zawetował ustawę degradacyjną

Opublikowano: 01.04.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 988

Prezydent RP Andrzej Duda postanowił zawetować tzw. ustawę degradacyjną. Nowy przepis zakłada m.in. pozbawienie stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

W trakcie konferencji prasowej prezydent ogłosił, że nie podpisze ustawy degradacyjnej i skieruje ją do dalszych prac w Sejmie. Andrzej Duda stwierdził, że choć jest zwolennikiem radykalnych rozwiązań dot. byłych pracowników UB i SB oraz odebrania stopni wojskowych osobom znajdującym się niegdyś w kierownictwie Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego (jak gen. Jaruzelski i Kiszczak), to uważa ustawę za niesprawiedliwą.

Prezydent zwrócił uwagę na fakt dużych dysproporcji związanych z działaniem ustawy. W myśl nowych przepisów stopnie wojskowe utraciłoby nie tylko m.in. ścisłe kierownictwo WRON, ale także takie osoby jak Mirosław Hermaszewski (pierwszy i jedyny Polak w kosmosie – stwierdził on, że został zapisany do organizacji bez swojej wiedzy).

Innym mankamentem ustawy degradacyjnej jest według prezydenta brak środka odwoławczego dla osób, które mają utracić stopnie. Część z nich – jak Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak – nie żyje, a w polskim prawie nie istnieje taka instytucja jak rzecznik osoby zmarłej, co Duda podkreślił. Według prezydenta spowodowałoby to szybkie zaskarżenie wprowadzonych rozwiązań do Trybunału Konstytucyjnego.

Andrzej Duda swoje oświadczenie wydał w piątek, czyli ostatni dzień roboczy przed 2 kwietnia – ostateczną datą podjęcia decyzji w tej sprawie. Wcześniej ustawę przyjęły Sejm i Senat.

Ustawa degradacyjna ma w założeniu pozbawić stopni wojskowych te osoby, które w latach 1943-1990 sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego była organem administrującym Polską w okresie stanu wojennego. Została powołana do życia w nocy 12/13 grudnia 1981 r., została rozwiązana na dzień przed zniesieniem stanu wojennego (co nastąpiło 22 lipca 1983 r.). Rada otrzymała prześmiewczy przydomek „Wrona” („WRON-a”). Na czele organizacji stał gen. Wojciech Jaruzelski.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Na podstawie: Wiadomości.wp.pl, Wprost.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. beth 01.04.2018 11:06

    W odniesieniu do poruszanego tematu warto wiedzieć , o czym mówił znacznie wcześniej Prezes Polskiego Towarzystwa Astrologicznego n/t głowy…………….

    http://www.nowa.tv/24-godziny/astrolog-o-nowym-roku-w-polskiej-polityce,801/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.