Prezydent chce rozwijać kontakty handlowe z Etiopią

Opublikowano: 11.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 646

Prezydent Andrzej Duda przebywał z trzydniową wizytą w Etiopii, gdzie odwiedził fabrykę polskich ciągników Ursus oraz spotkał się z najwyższymi władzami tego afrykańskiego kraju oraz przedstawicielami wszystkich państw kontynentu zrzeszonych w Unii Afrykańskiej. Polska głowa państwa ma nadzieję na rozwój kontaktów handlowych z Etiopią, która znajduje się obecnie na drugim miejscu na świecie pod względem tempa wzrostu PKB, a także z innymi państwami rozwijającej się Afryki.

Duda przybył to Etiopii już w niedzielę, a głównym punktem programu była tego dnia jego wizyta w montowni ciągników Ursusa w Adamie w środkowej części kraju. Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że realizacja tej inwestycji była możliwa dzięki międzyrządowemu porozumieniu zawartemu w 2013 r., które pozwoliło na uruchomienie odpowiednich linii kredytowych pomiędzy Polską i Etiopią.

Inwestycja ta wpisuje się więc w rządowy program GoAfrica, którego głównym celem jest ekspansja polskich firm na kontynencie afrykańskim, ponieważ jest on ogromnym i rozwijającym się rynkiem zbytu o ogromnym potencjale. Jak zaznaczył prezydent, Ursus nie jest jedynym polskim przedsiębiorstwem inwestującym w Etiopii, bowiem wraz z nim do tego kraju przyjechali przedstawiciele firmy Asseco. Duda zauważył więc, że polskie podmioty z powodzeniem adaptują się na tutejszym rynku.

Drugiego dnia wizyty polski prezydent spotkał się natomiast z najwyższymi władzami państwowymi w Etiopii, stąd w stolicy kraju Addis Abebie został podjęty przez swojego etiopskiego odpowiednika Mulatu Teshome oraz premiera Hajle Marjama Desalegne. Tematem rozmów Dudy z Teshome były kwestie gospodarcze, dlatego etiopski prezydent mówił o polsko-etiopskiej wymianie handlowej wartej obecnie ok. 36 mln dolarów, co jego zdaniem jest znacznie poniżej obustronnego potencjału.

Polski prezydent przychylił się do stanowiska swojego etiopskiego odpowiednika, podkreślając, że Polska i Etiopia są jednymi z największych rynków na swoich kontynentach, dlatego docelowo wzajemna wymiana handlowa powinna docelowo być liczona w setkach milionów dolarów. Duda chce więc, aby polskie firmy nie tylko inwestowały w fabryki i montownie, ale także w Etiopczyków poprzez pojawienie się polskich towarów na tamtejszych pólkach sklepowych, oraz przetwarzanie żywności w tym afrykańskim państwie.

Następnie prezydent spotkał się z etiopskim premierem. Szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski poinformował, że głównym tematem rozmów był praktyczny aspekt wzajemnej współpracy. Dwoma celami wizyty Dudy były bowiem rozwój gospodarczy oparty o wzajemny szacunek oraz kwestie bezpieczeństwa. Szczerski zauważył bowiem, że Addis Abeba jest „afrykańską Brukselą”, ponieważ znajduje się w niej siedziba Unii Afrykańskiej. Jeśli chodzi o gospodarkę polski prezydent i etiopski premier zgodzili się, iż należy rozwijać szczegółowe aspekty współpracy w dziedzinach rolnictwa, infrastruktury, przemysłu obronnego oraz branży IT.

Wczoraj Duda jako pierwszy polski prezydent przemawiał natomiast do przedstawicieli wszystkich 54 państw afrykańskich, które skupione są w Unii Afrykańskiej. W swoim wystąpieniu podkreślał on status Polski jako kandydata na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jego zdaniem Polska słuchałaby wszystkich partnerów wierzących w fundamentalne zasady zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych, aby zachować pokój i bezpieczeństwo na świecie. Duda zauważył też, że nasz kraj podobnie jak państwa afrykańskie doskonale rozumie znaczenie walki o niepodległość i z szacunkiem odnosi się do własnych pomysłów Afryki na jej wyjście z problemów.

Etiopia pod względem tempa wzrostu gospodarczego jest obecnie drugim państwem na świecie, ponieważ wzrost PKB wynosi tam blisko 8,9 proc., zaś zdaniem Banku Światowego już w tym roku kraj ten dołączy do najszybciej rozwijających się rynków całego globu. Kraj rządzący autorytarnie przez Etiopski Ludowo-Rewolucyjny Front Demokratyczny w swoim modelu społeczno-gospodarczym wzoruje się na Chinach.

Na podstawie: Prezydent.pl, wPolityce.pl, Money.pl, Onet.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.