Prezes Facebooka obiecuje imitację teleportacji do 2030 roku

Opublikowano: 13.03.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1498

Współzałożyciel i szef Facebooka Mark Zuckerberg powiedział, że widzi ogromny potencjał w rozwoju technologii wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR). Uważa, że do 2030 roku ludzie będą mogli „teleportować się” w inne miejsca za pomocą inteligentnych okularów z obsługą VR i spotykać się na odległość z najbardziej realistycznym efektem obecności.

Mark Zuckerberg ogłosił swoją wizję rozwoju technologii cyfrowych w najbliższej przyszłości, a w wywiadzie dla „The Information” powiedział: „Przede wszystkim jesteśmy firmą społeczną. Staramy się robić rzeczy, które pomagają ludziom komunikować się na różne sposoby, od osobistych wiadomości tekstowych po filmy i zdjęcia, które możesz publikować. Świętym Graalem komunikacji społecznej jest umiejętność poczucia się tak, jakbyś osobiście komunikował się z inną osobą. Żadna z dostępnych obecnie technologii nie przybliża nas do tego celu, czy to telefony, komputery, telewizja, czy nawet czaty wideo. Mamy teraz technologie, które pozwalają nam się komunikować i które z różnym stopniem dokładności pomagają nam zobaczyć, co robi druga osoba. Ale jest coś jeszcze, całkowicie magicznego, co daje poczucie osobistej obecności, poczucie, że jesteś bezpośrednio z drugą osobą – wszystko to już przenosi się na poziom psychologiczny”.

Mark Zuckerberg uważa VR i AR za takie technologie, wychodząc z założenia, że w niedalekiej przyszłości pomogą zrewolucjonizować komunikację społeczną. Zuckerberg uważa, że do 2030 roku ludzie będą mogli używać inteligentnych okularów z technologiami VR i AR do „teleportowania” przenoszącego w inne miejsca, na przykład do cudzych domów czy budynków użyteczności publicznej, a więc wirtualna obecność użytkownika w takich okularach będzie tak realistyczne.

Szef FB uważa, że wirtualna rzeczywistość da człowiekowi wręcz możliwość poczucia jego fizycznej obecności w innym miejscu, odbywania spotkań twarzą w twarz na odległość, co przy takim VR, jak obecnie, nie jest jeszcze możliwe. Takie technologie mogą prowadzić do tego, że ludzie zaczną mniej się przemieszczać, na przykład podczas podróży służbowych. Zmniejszenie liczby takich wyjazdów, zdaniem Zuckerberga, może pomóc w zachowaniu klimatu.

Oczywiście ludzie będą nadal korzystać z samochodów, samolotów i tak dalej. Ale im bardziej uda nam się rozwinąć taką teleportację (przy pomocy VR i AR), tym lepiej będzie to nie tylko dla społeczeństwa, ale także dla całej planety – uważa szef FB. „To wszystko doprowadzi do absolutnie niesamowitych rzeczy niż tylko dzwonienie do kogoś lub czat wideo. Możesz po prostu pstryknąć palcami, teleportować się i już siedzisz w innym miejscu, a oni siedzą na swojej kanapie i każdemu wydaje się, że naprawdę jesteście obok siebie” – tłumaczy Zuckerberg.

Kolejną zaletą takiej „teleportacji” Mark Zuckerberg nazywa możliwość rozszerzenia trybu pracy zdalnej dla pracowników firmy, co znacznie skróci czas i koszty przeprowadzki do miejsca pracy, gdyż będzie możliwe „po prostu teleportowanie się do pracy”. Sporo rozmawialiśmy o zmianach klimatycznych, zanim stały się one naprawdę ważne. W przyszłości ludzie mogą chcieć mniej przemieszczać się w przestrzeni lub robić to wydajniej, rezygnując z podróży w transporcie publicznym lub podmiejskim”- zasugerował Mark Zuckerberg. Kolejny ważny moment w rozwoju VR do komunikacji, pan Zuckerberg rozważa stworzenie tak zwanych wirtualnych ludzkich awatarów – cyfrowego obrazu 3D osoby.

Wraz z rozwojem technologii wirtualnych i związanego z nimi wyposażenia wirtualne awatary mogą dokonać prawdziwego przełomu w komunikacji międzyludzkiej.

„Jedną z rzeczy, która bardzo mnie inspiruje, jest technologia, która pozwala uchwycić i śledzić nie tylko mimikę twarzy, ale także ruchy oczu. Zaawansowane sensory potrafią zapewnić niezwykle realistyczne awatary, z którymi można się ze sobą komunikować” – powiedział szef Facebooka, który w 2014 roku kupił producenta hełmów wirtualnej rzeczywistości Oculus za 2,3 mld dol. Więcej sensorów w urządzeniach VR, dzięki czemu dana osoba dostaje jak najwięcej okazji, aby poczuć doświadczenie bezpośredniej komunikacji”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.