Prezent dla górników – harmonogram likwidacji kopalń

Opublikowano: 05.12.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2788

Wczoraj w dniu św. Barbary z Nikomedii w Polsce odbyło się tradycyjne święto górnicze. Do pracowników kopalń popłynęły życzenia od polityków, którzy zapewniają pracowników branży, że nie powinni się obawiać o przyszłość w kontekście zapowiadanych transformacji energetycznych.

Przedwczoraj prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej akademii z okazji Dnia Świętej Barbary. Podczas przemówienia podziękował za rozwój polskiej energetyki i budowanie bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślił, że odejście od węgla, którego wymaga UE, musi zostać przeprowadzone w sposób mądry i bezpieczny. Dodał, że obowiązkiem państwa polskiego jest to, żeby transformacja przebiegła w sprawiedliwy sposób.

„Dziękuję za pracę dla Rzeczypospolitej. Wielkie zmiany przed nami, ale jestem przekonany, że im podołamy. Niech święta Barbara ma w swojej opiece tych, którzy służą w polskim górnictwie i gazownictwie” – zaznaczył Andrzej Duda. „Jeżeli mamy odejść od węgla, musimy zrobić to w sposób mądry i bezpieczny dla naszego społeczeństwa. Mam nadzieję, że nie tylko obecne władze ze mną na czele, ale i przyszłe będą tak realizować zadanie transformacji energetycznej, aby była to sprawiedliwa transformacja: będzie chroniony człowiek, poziom jego życia i praca. To obowiązek polskiego państwa” – mówił prezydent.

Za codzienną pracę podziękował górnikom również premier Mateusz Morawiecki i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wyrazy uznania przekazał szereg polityków bez względu na barwy partyjne. Jak podkreśliła Lewica, polska energetyka powinna przejść zieloną transformację. „Nic nie odbędzie się na zasadzie rewolucji, ale ewolucji i nie zostawi górników samym sobie!” – dodano.

Nie wszyscy jednak widzą powody do radości. Internauci dzielą się w mediach społecznościowych opiniami na temat przyszłości górnictwa i nadchodzących zmian, wskazując, że mimo zapewnień rządu przyszłość branży wcale nie wygląda tak kolorowo, a władze robią dobrą minę do złej gry. Niektórzy z internautów twierdzą, że za planem likwidacji polskich kopalń nie stoi zielona transformacja, a Berlin.

Przed Barbórką media skupiły się na raporcie ministerstwa aktywów państwowych. Z danych resortu aktywów państwowych wynika, że kontrolowane przez Skarb Państwa spółki węglowe w ciągu trzech kwartałów tego roku przyniosły blisko 2,3 mld zł straty netto. „Do każdej tony sprzedanego węgla kopalnie węgla kamiennego dopłacały w tym okresie średnio 44,61 zł” – pisze „Business Insider”. Zwrócono uwagę też na poziom zatrudnienia. „Pod koniec września 2021 r. w spółkach węglowych pracowało niemal 77,9 tys. osób, co oznacza zmniejszenie zatrudnienia w odniesieniu do końca 2020 r. o około 2 tys. osób” – czytamy w materiale.

Biorąc pod uwagę ogólnodostępne dane można ocenić, że krajowa energetyka zużyła w tym roku prawie 6 mln ton węgla więcej niż w 2021 roku, a ceny na rynku międzynarodowym osiągnęły najwyższy poziom od lat. „Kopalnie nie mają problemów ze zbytem węgla, wciąż jednak górnictwo – jako całość – przynosi straty” – podkreślono.

Pod koniec maja podpisano umowę społeczną dotyczącą m.in. zasad i tempa wygaszania śląskich kopalń. Uzgodniono, że będą one zamykane stopniowo, a ostatnia tona węgla wyjedzie na powierzchnię w 2049 roku.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 06.12.2021 08:53

    “krajowa energetyka zużyła w tym roku prawie 6 mln ton węgla więcej niż w 2021 roku” To ta informacja z wyprzedzeniem rocznym? Czy już mamy koniec 2022?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.