Premier Ukrainy zarzuca Polsce nieprzyjazne działanie i prosi o pomoc Brukselę

Opublikowano: 21.07.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3490

Ukraiński premier Denys Szmyhal zarzucił naszemu krajowi „nieprzyjazne i populistyczne działanie”.

Chodzi o zapowiedź rządu Mateusza Morawieckiego, który zamierza dalej blokować wwóz ukraińskiego zboża do Polski. Z tego powodu Szymhal prosi o pomoc Komisję Europejską, wzywając ją „do zapewnienia niezakłóconego eksportu wszystkich ukraińskich produktów rolnych do Unii Europejskiej”.

Już 15 września ma obowiązywać wprowadzony przez Brukselę zakaz importu ukraińskiego zboża na teren Unii Europejskiej. Z dostępnych informacji wynika, że Komisja Europejska nie zamierza go przedłużać, co wywołuje sprzeciw sąsiadów Ukrainy. Wczoraj na ten temat dyskutowali zresztą ministrowie rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Węgier i Mołdawii.

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował natomiast, że po 15 września będzie dalej blokował wwóz ukraińskiego zboża. Powoduje ono bowiem destabilizację rynku rolnego w naszym kraju, chociaż według pierwotnych zapewnień Polska miała być jedynie państwem tranzytowym dla produktów rolnych zza naszej wschodniej granicy.

Zapowiedzi Morawieckiego zostały skrytykowane przez jego ukraińskiego odpowiednika. Szmyhal w swoim wpisie na „Twitterze” stwierdził, że „Rosja zakłóciła inicjatywę zbożową”, a „w tym krytycznym czasie Polska zamierza nadal blokować eksport zboża z Ukrainy do UE”.

Według ukraińskiego premiera jest to „nieprzyjazne i populistyczne posunięcie”, mające negatywny wpływ na „globalne bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę Ukrainy”. W związku z tym Szmyhal zaapelował do partnerów swojego kraju i samej Brukseli o umożliwienie „niezakłóconego eksportu wszystkich ukraińskich płodów rolnych”.

Na podstawie: Twitter.com/Denys_Shmyhal, WP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Szwęda 21.07.2023 16:58

  Naiwniacy! Rząd warszawski nie uchroni nas przed zbożem technicznym, bo ci ludobójcy realizują ludobójstwo Polaków na terenie Polski! Tak samo jak mordowali tysiące Polaków podczas srandemii, tak samo będą zalewali polski rynek trucizną od neobanderowskich ludobójców i my, Polacy i nasze dzieci będziemy masowo umierali w męczarniach na nowotwory i inne nieuleczalne choroby jedząc broń chemiczną i biologiczną masowego rażenia w postaci zbożopochodnej “żywności”!

 2. emigrant001 21.07.2023 18:33

  widocznie Polacy lubią to:)

 3. replikant3d 21.07.2023 18:36

  Co za bezczelny Ukr….

 4. Drnisrozrabiaka 22.07.2023 07:43

  Premier blokuje “słowami” . Na słowo to ja mu wierzę…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.