Premier Kosowa podał się do dymisji

Opublikowano: 20.07.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 227

Ramush Haradinaj, premier Kosowa i dowódca organizacji terrorystycznej zwanej Armią Wyzwolenia Kosowa (UÇK) podał się do dymisji. Powodem jest nakaz stawiennictwa przed sądem ds. zbrodni wojennych.

Haradinaj ma ksywę Rambo. Zapewne nie bez powodu. Już raz stawał przed obliczem Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Byłej Jugosławii; z tego samego powodu – chodziło o popełnione zbrodnie wojenne. W związku z tymi oskarżeniami musiał też już raz rezygnować z zajmowanego przez siebie wcześniej urzędu premiera Kosowa, którą pełnił od 2004 r. W 2007 r. rozpoczął się jeden proces, a w 2010 r. Haradinaj został nawet aresztowany i przewieziony do Hagi gdyż uchylał się od stawiennictwa. Teraz jedzie do Holandii dobrowolnie. Z pewnością nie ma powodów do jakiegokolwiek stresu. Zarówno on jak i jego akolici wspierani przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską mogą liczyć na niemal zupełną bezkarność.

Niech świadczy o tym choćby ton, w jakim o kwestii swojego kolejnego przesłuchania i ewentualnego procesu mówi sam zainteresowany.

„Wzywa mnie specjalny trybunał. Otrzymałem wezwanie jako podejrzany w sprawie. Zaproponowano mi bym stawił się jako premier Kosowa lub jako zwykły obywatel tego kraju. Wybieram drugą opcję” – cytuje Haradinaja portal „France 24”.

W styczniu br. przesłuchano także dwóch ważnych wspólników Haradinaja – Rrustema Mustafę-Remiego i Samiego Lushtaku.

Haradinaj jest głową jednego z dwóch najważniejszych klanów przestępczo-politycznych, które sprawują w Kosowie kompradorską władzę. Najważniejszym jego rywalem jest Hashim Thaci, również były przywódca Armii Wyzwolenia Kosowa; Haradinaj był przez niego przez wiele lat skutecznie marginalizowany. Teraz jednak to właśnie on jest postrzegany jako najskuteczniejszy antagonista Belgradu. Ten status pozwala mu unikać odpowiedzialności. Najbliżej faktycznego sądu był w 2017 r. gdy zatrzymano go we Francji na wniosek władz serbskich. Został jednak zwolniony za kaucją po kilku miesiącach aresztu.

Carla del Ponte, sędzia haskiego trybunału, scharakteryzowała Haradinaja mówiąc o nim „gangster w garniturze”.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o