Prawy Sektor w politycznej koalicji z Cerkwią ukraińską

Opublikowano: 11.05.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 5

Ukraińscy nacjonaliści z Prawego Sektora zyskali błogosławieństwo Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Kijowskiego Patriarchatu w budowie państwa, w skład którego mają wejść wszystkie ziemie „etnograficznie ukraińskie”. Obie strony podpisały niespotykane we współczesnych demokracjach porozumienie o „współpracy i współdziałaniu” organizacji politycznej i duchownych.

Spadkobiercy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – znanych u nas jako „banderowcy” – czyli Prawy Sektor, Swoboda i Nacjonalny Korpus związany z pułkiem Azow, już w marcu podpisali umowę programową. Stanowi ona podstawę do stworzenia przez te formacje wspólnej platformy w wyborach do parlamentu w Kijowie, które mają się odbyć w 2019 roku. Teraz do koalicji narodowców dołączyła Cerkiew ukraińska.

Przewodniczący synodalnego zarządu duchowieństwa wojskowego UKP KP, metropolita czerkaski i czehryński Joan oraz reprezentujący Prawy Sektor szef centralnego sztabu tej organizacji Wasyl Łabajczuk podpisali umowę zakładającą współpracę i współdziałanie. Można w niej przeczytać, że „Strategicznymi kierunkami współpracy jest stworzenie Ukraińskiego Niepodległego Zjednoczonego Państwa oraz Jednego Miejscowego Kościoła w nim, a także propagowanie chrześcijańskich prawd wiary, sprzyjanie prawosławnej obrzędowości w społeczeństwie, wspólne przeciwstawianie się zgubnym materialistycznym i liberalnym wpływom, wspieranie zdrowego trybu życia ukraińskich dzieci i młodzieży, wpływanie na tworzenie godnego systemu oświaty na Ukrainie, przeciwdziałanie LGBT i obrona tradycyjnych rodzinnych wartości”.

Prawy Sektor poinformował o tym w specjalnym komunikacie. Podano w nim, że strony porozumienia gwarantują działalność na zasadach wzajemnej pomocy, wzajemnych interesów i orientacji na trwałą współpracę. Wyrażono nadzieję, że duchowni włączą się do współpracy i będą wstępować do „frontowych i tyłowych oddziałów Prawego Sektora w celu pełnienia posługi kapłańskiej”.

Cerkwi nie przeszkadzało, że w porozumieniu znalazło się sformułowanie o Ukraińskim Niepodległym Zjednoczonym Państwie (Ukrajinska Samostijna Soborna Derżawa, USSD). Ta nazwa we wszystkich dokumentach ukraińskich organizacji nacjonalistycznych oznacza państwo, w skład którego wchodzą wszystkie tereny „etnograficznie ukraińskie”. W tym należące do Polski Bieszczady, część Zamojszczyzny i okolice Przemyśla.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o