Prawy Sektor w politycznej koalicji z Cerkwią ukraińską

Opublikowano: 11.05.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 400

Ukraińscy nacjonaliści z Prawego Sektora zyskali błogosławieństwo Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Kijowskiego Patriarchatu w budowie państwa, w skład którego mają wejść wszystkie ziemie „etnograficznie ukraińskie”. Obie strony podpisały niespotykane we współczesnych demokracjach porozumienie o „współpracy i współdziałaniu” organizacji politycznej i duchownych.

Spadkobiercy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – znanych u nas jako „banderowcy” – czyli Prawy Sektor, Swoboda i Nacjonalny Korpus związany z pułkiem Azow, już w marcu podpisali umowę programową. Stanowi ona podstawę do stworzenia przez te formacje wspólnej platformy w wyborach do parlamentu w Kijowie, które mają się odbyć w 2019 roku. Teraz do koalicji narodowców dołączyła Cerkiew ukraińska.

Przewodniczący synodalnego zarządu duchowieństwa wojskowego UKP KP, metropolita czerkaski i czehryński Joan oraz reprezentujący Prawy Sektor szef centralnego sztabu tej organizacji Wasyl Łabajczuk podpisali umowę zakładającą współpracę i współdziałanie. Można w niej przeczytać, że „Strategicznymi kierunkami współpracy jest stworzenie Ukraińskiego Niepodległego Zjednoczonego Państwa oraz Jednego Miejscowego Kościoła w nim, a także propagowanie chrześcijańskich prawd wiary, sprzyjanie prawosławnej obrzędowości w społeczeństwie, wspólne przeciwstawianie się zgubnym materialistycznym i liberalnym wpływom, wspieranie zdrowego trybu życia ukraińskich dzieci i młodzieży, wpływanie na tworzenie godnego systemu oświaty na Ukrainie, przeciwdziałanie LGBT i obrona tradycyjnych rodzinnych wartości”.

Prawy Sektor poinformował o tym w specjalnym komunikacie. Podano w nim, że strony porozumienia gwarantują działalność na zasadach wzajemnej pomocy, wzajemnych interesów i orientacji na trwałą współpracę. Wyrażono nadzieję, że duchowni włączą się do współpracy i będą wstępować do „frontowych i tyłowych oddziałów Prawego Sektora w celu pełnienia posługi kapłańskiej”.

Cerkwi nie przeszkadzało, że w porozumieniu znalazło się sformułowanie o Ukraińskim Niepodległym Zjednoczonym Państwie (Ukrajinska Samostijna Soborna Derżawa, USSD). Ta nazwa we wszystkich dokumentach ukraińskich organizacji nacjonalistycznych oznacza państwo, w skład którego wchodzą wszystkie tereny „etnograficznie ukraińskie”. W tym należące do Polski Bieszczady, część Zamojszczyzny i okolice Przemyśla.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.