Prawnik podważa ważność wyborów prezydenckich

Opublikowano: 12.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1933

W związku z ostatnim orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prawnik z Krakowa skierował do Sądu Najwyższego zapytanie o ważność wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta w 2020 r. Unijny trybunał podważył bowiem legalność izby SN, która zatwierdziła wynik ubiegłorocznych wyborów.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie jest „niezawisłym i bezstronnym sądem”. Według krakowskiego prawnika Jana Hofmana niesie to za sobą łańcuch prawnych konsekwencji. Media od razu podchwyciły ten temat.

Radca Prawny z Małopolski wysłał szereg zapytać do I. Prezes Sądu Najwyższego w związku z orzeczeniem podważającym niezawisłość izby. O swojej inicjatywie napisał w mediach społecznościowych. „Wydaje się oczywistym, iż nie sposób jednocześnie uznawać za ważny wyrok ETPCz, a jednocześnie akceptować rozstrzygnięcia wydawane przez sporną IKNiSP, która w ocenie ETPCz nie jest sądem. Skoro bowiem Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie jest sądem, to nie może być też częścią Sądu Najwyższego uprawnioną do wydawania wyroków, postanowień lub innych orzeczeń – w tym uchwał o wyborze Prezydenta RP” – napisał w uzasadnieniu do swoich pytań.

Chciał wiedzieć między innymi, czy zachodzi przesłanka do przeprowadzenia kolejnych wyborów prezydenckich, a jeśli tak – kto w tym czasie ma sprawować urząd. Chciał też poznać zdanie I. Prezes SN na ten temat. Zapytanie zostało wysłane w trybie informacji publicznej.

To właśnie sporna izba 3 sierpnia ubiegłego roku wydała uchwałę zatwierdzającą wyniki wyborów, które wygrał wówczas Andrzej Duda. „W najłagodniejszej wersji trzeba szybko podjąć kroki, by ktoś potwierdził ważność wyboru Andrzeja Dudy, albo w najostrzejszej rozpisać przedterminowe wybory. Bo nie możemy pozwolić sobie na sytuację, by przez półtora roku nikt nie potwierdził ważności wyboru głowy państwa” – powiedział prawnik w rozmowie z redakcją lokalnej „GW”.

Przywoływane przez Hoffmana orzeczenie ze Strasburga dotyczyło 2 sędziów (sprawa Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce), którzy złożyli skargi na nasz kraj. ETPC nakazał Polsce wypłacić każdemu z nich po 15 tys. euro.

Według trybunału ta dwójka została pozbawiona prawa do rzetelnego procesu. Brali udział w konkursach sędziowskich, które rozstrzygnięto na ich niekorzyść przez tzw. neo-KRS. Odwołali się zatem do Sądu Najwyższego. Tam ich sprawy rozpatrywała właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej. Andrzej Duda powołał do tej izby w 2018 roku osoby z nowej KRS wybranej przez Sejm, co już w 2018 roku podważał Naczelny Sąd Administracyjny. Europejski trybunał również uznał, że prezydent „powołał sędziów pomimo prawomocnego postanowienia sądu”, czym „w rażący sposób uchybił praworządności”.

W lipcu ETPC podważył niezawisłość innej izby SN wybranej przy pomocy nowego KRS, czyli Izby Dyscyplinarnej. Jak podaje „Wyborcza”, obecnie w ETPC jest 56 skarg na skutki rozmaitych reform sądownictwa PiS. Wyrok dotyczący Izby Kontroli Nadzwyczajnej z pewnością otwiera drogę do skarg kolejnym osobom, których sprawy ta izba rozstrzygała.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 13.11.2021 10:58

    Jezeli obce panstwo ingeruje w praworzadnosc w Polsce to tworzy sie niepraworzadnosc w postaci ze nikt nie wie ktore wyroki sa prawnie wiazace ale UE zyczy sobie by jej o to pytac i ona bedzie mowic ktore sa zgodne z prawem a ktore nie i gdzie tu jest podzial wladzy.
    Nie dziwi was ze wybory czastkowe parlamentarne byly identyczne z wybranymi partiami w % a dzialo sie to tak pre lat temu ze pytali ludzi na kogo glosuja a pozniej ich ankieta tych z TV byla taka sama jak wynik wyborow co moze wskazywac na to ze sa ustawione .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.