Prąd zdrożeje, rekompensat nie będzie

Opublikowano: 17.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1161

Podwyżki cen prądu miały zostać w tym roku zrekompensowane przez specjalne wsparcie, które mieli otrzymać Polacy mieszczący się w pierwszym progu podatkowym. Ostatecznie żadnych wyrównań nie będzie, a od 1 stycznia czekają nas kolejne podwyżki. W ten sposób rządzący zamierzają spełniać cele klimatyczne postawione przez Unię Europejską.

Trudno było spodziewać się rekompensat, skoro był za nie odpowiedzialny minister aktywów państwowych Jacek Sasin. To właśnie on zapowiadał, że Polacy nie odczują tegorocznego wzrostu cen prądu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska już zapowiedziało zresztą wycofanie się z projektu, informując o bliżej nieokreślonym programie rekompensat dla najuboższych.

Polacy nie tylko nie dostaną rekompensat, ale muszą być przygotowani na dalsze wzrosty cen energii. W przyszłym roku przeciętna Polska rodzina zapłaci 10 proc. więcej niż w mijającym roku. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że ogółem koszty utrzymania gospodarstwa domowego wzrosną, bo Polaków czeka także znacząca podwyżka cen za wywóz śmieci.

Urząd Regulacji Energetyki już zatwierdził podniesienie cen od głównych operatorów, stąd będą mogły one podwyższyć rachunki na poziomie od 3,5 do 3,6 proc. Dodatkowo wprowadzona zostanie tak zwana „opłata mocowa”, która ma być zależna od rocznego zużycia prądu. Ponownie na rachunkach pojawi się też opłata na odnawialne źródła energii. Wyniesie ona 2,2 zł za każdą MWh.

W ten sposób rządzący zamierzają spełniać założenia polityki klimatycznej UE. Przewiduje ona dalszy rozwój „zielonej energii”, która następnie sprzedawana jest w systemie aukcyjnym. Tym samym przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci łącznie przynajmniej 150 złotych więcej za energię.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl, WysokieNapiecie.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

A wytresowany naród cichutko będzie siedzieć i brać wszystko na klatę.