Prąd będzie droższy, a pensje niższe

Opublikowano: 31.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Szalejące ceny uprawnień do emisji CO2 oraz wieloletni paraliż w/s budowy elektrowni atomowej powodują skokowy wzrost kosztów produkcji prądu w Polsce (+40 proc. r/r). Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) stwierdził, że w takiej sytuacji nie wyobraża sobie, aby spółki energetyczne nie wystąpiły o podwyżki taryf dla zwykłych ludzi. Tymczasem premier Morawiecki udaje Greka i twierdzi, że wysokie ceny energii nie wpłyną na konkurencyjność polskiej gospodarki. Dodatkowo zapowiada obniżenie pensji poprzez przymusowe wprowadzenie tzw. pracowniczych planów kapitałowych.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły o kilkaset procent (z poziomu 5-6 euro za tonę do 23-25 euro za tonę). Miało to oczywiście gigantyczne przełożenie na koszty produkcji energii elektrycznej w Polsce, a w konsekwencji jej cenę dla przemysłu (gdzie nie obowiązują regulacje prezesa Urzędu Regulacji Energetyki).

Obecnie branża energochłonna, która zużywa 20 proc. energii w skali kraju, stoi nad przepaścią. Ceny energii dla przedsiębiorstw (w tym także tych energochłonnych) urosły w ciągu roku o około 40 proc. i obecnie są wyższe od cen obowiązujących w innych państwach UE (w Polsce 1 MWh kosztuje obecnie ok. 260 zł, tymczasem w Niemczech tylko równowartość 160 zł). Oczywiście wpływa to negatywnie na konkurencyjność sektora względem firm z zagranicy.

W tych okolicznościach głos zabrał również prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Maciej Bando, który reguluje ceny prądu dla gospodarstw domowych. Stwierdził on, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której spółki energetyczne – wobec pogarszających się warunków rynkowych – nie występują o podwyżki taryf dla zwykłych ludzi.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki udaje Greka i twierdzi, że droższy prąd nie zaszkodzi konkurencyjności polskiej gospodarki. “Komponent cen energii jest bardzo ważny, ale na szczęście nie okazuje się na tyle krytyczny, by zagrozić konkurencyjności polskiego przemysłu. Nie obawiam się, że w 2019 r. ta konkurencyjność ucierpi ponieważ gospodarka jest dobrze zrównoważona, rośnie bardzo szybko, a budżet jest w dobrej sytuacji” – powiedział Morawiecki.

Wysokie ceny prądu to jednak nie jedyna rzecz, która powinna nas martwić. Dwa dni temu rząd przyjął projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). O co chodzi? Jak zwykle – o nasze pieniądze. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem rządzących, to już od przyszłego roku pracownicy będą musieli przymusowo odkładać minimum 2 proc. swojej pensji (a pracodawcy dokładać do tego kolejne 1,5 proc.). Pieniądze te mają być inwestowane przez specjalne fundusze na rynku akcji, obligacji korporacyjnych, obligacji skarbowych czy też w nieruchomości. Część inwestycji będzie mogła być lokowana w papiery wartościowe w walucie innej niż PLN. W praktyce będzie to oznaczać, że nasze pensje będą niższe (ktoś, kto zarabia dziś np. 3000 zł, po wprowadzeniu PPK będzie zarabiał na rękę 2940 zł. Ponadto jego pracodawca będzie musiał ponieść dodatkowe koszty w wysokości 45 zł).

Wiele wskazuje na to, że czwarty rok rządów PiS będzie dla nich zdecydowanie najtrudniejszy. Wyższe ceny rachunków, spowolnienie gospodarcze spowodowane wysokimi cenami energii elektrycznej oraz niższe pensje. Taka kumulacja negatywnych czynników nie wróży nic dobrego.

Na podstawie: Forsal.pl, Energetyka24.com, Stooq.pl, REO.pl, PolsatNews.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Doskonały wałek. Z tego co zapłacimy w rachunkach Mumia Europejska będzie nas dotować przez kolejny okres programowania (2021 – 2028).

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ