Pracownicy Polskiego Radia mogą mówić tylko za zgodą szefa

Opublikowano: 23.07.2020 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 835

Po dzikiej awanturze wokół Programu III Polskiego Radia, popularnej niegdyś Trójki, i próbach ratowania twarzy tego medium publicznego, władze PR raczej ostatecznie pogrzebały swój wizerunek obiektywnego środka masowego przekazu.

Jak informuje portal Gazeta.pl, prezeska Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska uznała, że będzie lepiej dla medium publicznego, którym kieruje, gdy dziennikarze będą otwierać usta tylko na komendę. Wydała zarządzenie, w którym napisano, że pracownicy i współpracownicy PR mogą wypowiadać się publicznie tylko wtedy, gdy uzgodnią to z rzecznikiem prasowym i po uprzednim uzgodnieniu tematów rozmowy. Jak cytuje portal wspomniane osoby mają obowiązek unikać „osobistych dygresji na tematy związane z kwestiami politycznymi, religijnymi czy obyczajowymi” w rozmowach z dziennikarzami, a także meldować posłusznie o próbie nawiązania kontaktów z pracownikiem lub współpracownikiem radia publicznego.

To skandaliczne w swej wymowie zarządzenie ostatecznie rozwiewa wątpliwości co do tego, jak widzą publiczne media rządzący. Ich pracownicy, a nawet współpracownicy, mają być posłuszni, mówić tylko to, co wolno, donosić o wszelkiej aktywności innych dziennikarzy. To niesłychany akt prawny godzący nie tylko w wolność słowa, ale też w podstawowe wolności człowieka i obywatela. Natychmiast na to zareagowały związki zawodowe dziennikarzy i stowarzyszenia twórców. Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego, Związek Dziennikarzy i Pracowników Programu Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia. Wyraziły opinię, że jest to zamykanie ust dziennikarzom, wyznaczanie im bezwzględnej lojalności. Związek zawodowy ma zamiar zwrócić się o opinię prawną, by na jej podstawie unieważnić ten akt prawny.

To skandaliczne zarządzenie ingerujące w wolność słowa jest także kpiną z red. Kuby Strzyczkowskiego i jego kolegów dziennikarzy, którzy podjęli bezprecedensową próbę ratowania kultowego Programu Trzeciego.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Zdjęcie: dimitrisvetsikas1969 (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 2,60 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Collega
Użytkownik

Co więcej zaproponowano Skrzyczkowskiemu stołek dyrektorski żeby zdjąć z anteny jego program bo tam każdy mówił co myślał, nawet jeśli to było niewygodne