Pracownicy Google nie chcą pracować dla Pentagonu

Opublikowano: 09.04.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 682

Pracownicy Google żądają, by korporacja zrezygnowała z udziału w projekcie Pentagonu.

Ponad 3,1 tys. pracowników Google podpisało zbiorowy list, wyrażając protest przeciwko udziałowi amerykańskiej korporacji w programie Pentagonu przewidującym wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu zwiększenia dokładności naprowadzenia dronów o przeznaczeniu bojowym.

Poinformowała o tym gazeta “The New York Times”, która zwraca uwagę na to, że list podpisany między innymi przez czołowych inżynierów korporacji odzwierciedla konflikt kulturologiczny między firmami i rządem federalnym USA w kwestii celowości użycia sztucznej inteligencji do celów wojskowych. „Uważamy, że Google nie powinien zajmować się przemysłem wojskowym. Dlatego prosimy o anulowanie Project Maven oraz przygotowanie, opublikowanie i zapewnienie realizacji klarownej i konkretnej polityki, zgodnie z którą Google i jego podwykonawcy nigdy nie będą uczestniczyć w tworzeniu technologii bojowych” — cytuje gazeta list zbiorowy.

W czerwcu 2017 roku Pentagon przystąpił do finansowania Project Maven mającego na celu wdrożenie technologii sztucznej inteligencji w sferze wojskowej. Jak poinformował specjalista Gregory Allen z badawczego Centrum Nowego Bezpieczeństwa Amerykańskiego w Waszyngtonie w grudniu ubiegłego roku Departament Obrony USA wykorzystał elementy sztucznej inteligencji do walki z oddziałami ugrupowania terrorystycznego Państwo Islamskie (zakazane w Rosji) w państwach Bliskiego Wschodu. Nowa technologia jest przeznaczona do monitoringu i analizy nagrań wideo uzyskanych za pomocą dronów sił powietrznych USA.

Oto komentarz Dr Belindy Barnet (Senior Lecturer — Media Social Media Major Coordinator Swinburne University, Hawthorn): „Miło mi widzieć, że pracownicy Google’a wyrażają swoją opinię. Gdybym tam pracowała, mówiłabym to samo i też bym protestowała. Szczerze mówiąc internet i wiele innych podobnych technologii nie istniałoby bez inwestycji wojskowych, takich jak mikroczip lub ARPANET (sieć komputerowa Agencji Departamentu Obrony USA będąca prototypem internetu). Współpraca uniwersytetów, firm i wojskowych ma długą historię. Na obecnym etapie historii pracownicy Google’a nie chcą podobnych stosunków.”

W przeszłości Google współpracował z rządem. Ryzyko i zalety polegają na tym, że są opracowywane nieistniejące wcześniej zaawansowane technologie z wykorzystaniem wiedzy Google’a w tych dziedzinach. Wcześniej Google słuchał swoich pracowników. Nie jestem w stanie przewidzieć, co będzie w tym przypadku.

Zdjęcie: Simon (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MasaKalambura 09.04.2018 21:31

    Tutaj się wykuwa Bestię…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.