Pracodawca przez lata oszukiwał pracowników

Opublikowano: 16.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 493

Po 3 tys. zł. zaległego ekwiwalentu za dni wolne otrzymają trzy osoby zatrudnione w bełchatowskiej spółce Elbest. Oszukanych pracowników może być jednak znacznie więcej. Niektórzy zapowiadają skierowanie sprawy do sądu pracy.

Elbest jest częścią energetycznego giganta PGE – jednego z największych przedsiębiorstw w kraju, którego roczne przychody przekraczają 30 mld zł. Spółka prowadzi działalność w branży hotelarskiej.

Reprezentujący załogę związek zawodowy uważa, że pracownicy powinny otrzymywać ekwiwalenty za dodatkowe godziny pracy, wynikające z czterobrygadowego systemu zmianowego lub zyskiwać prawo do dodatkowego dnia wolnego. Tymczasem, jak podaje „Dziennik Łódzki” – przez ostatnie trzy lata pracownicy Elbestu nie otrzymywali ani pieniędzy ani prawa do wypoczynku. Zaległości sięgają w większości przypadków 3 tys. zł. na które składa się kilkadziesiąt dniówek wynoszących 84 zł.

W czwartek odbyła się kolejna tura negocjacji pomiędzy dyrekcją spółki, a stroną związkową, która domaga się utworzenia układu zbiorowego, regulującego stosunki pracy w przedsiębiorstwie. Zofia Kędziak, przedstawicielka związku zawodowego zapowiada, że jeśli do końca sierpnia zarząd nie dogada się z pracownikami, ci złożą pozwy. “Mamy około 150 wniosków pracowników, którzy gotowi są iść do sądu, a nowe ciągle przybywają” – tłumaczy.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adambiernacki 16.08.2015 10:33

    Każdemu po 10 000 min i gwarancję zatrudnienia przez rok. Pamiętam kiedy pracowałem w budżetówce, że jako związek zawodowy ciągle walczyliśmy o coś co się prawnie należało. Przypadek naszej starszej koleżanki odchodzącej na emeryturę, którą też celowo kroili był podobny. Wywalczyła w sądzie ponad 30 tys a to było naście lat temu. Wtedy jeszcze jakoś się pilnowało złodziei a teraz wiem, że się cuda dzieją a instytucje mające chronić pracownika chronią jedynie pracodawców. Zależy oczywiście gdzie i jaka branża no i jacy ludzie ale skala tego typu zjawisk w porównaniu do tamtych lat jest ogromna.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.