Praca czasowa, wyzysk stały

Opublikowano: 25.05.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Mają dosyć niestabilnych warunków zatrudnienia, ciągłej niepewności i poczucia tymczasowości. W sobotę wyszli na ulicę Warszawy. Protest pracowników na śmieciówkach zorganizowała Inicjatywa Pracownicza.

Było głośno, kolorowo i radykalnie. Kilkuset prekariuszy – budowlańców, przedszkolanek, dziennikarzy, pracowników handlu, szpitali, uniwersytetów, organizacji pozarządowych, artystów oraz przedstawicieli wielu innych profesji przemaszerowało w sobotę trasą od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do Pałacu Prezydenckiego.

Demonstracja rozpoczęła się od występu chóru rewolucyjnego „Warszawianka” oraz przemówień gości z Włoch i Niemiec – reprezentantów tamtejszych ruchów społecznych i związków zawodowych. Podczas kolejnych przystanków przemawiały kolejne osoby określające siebie mianem prekariuszy.

– Walczmy o umowy o pracę, o 8 godzin pracy. Nie dajmy sobie zniszczyć zdrowia. Nie warto oddawać życia dla pracy, żaden pracodawca nie jest tego wart – przekonywała Barbara Rosołowska, pielęgniarka z Kostrzyna nad Odrą.

– Jeśli działacie na rzecz praw człowieka, to pamiętajcie, że prawa pracownicze też są prawami człowieka. Jeśli działacie na rzecz partycypacji obywatelskiej, to dopuścicie nas to rzeczywistego współrządzenia w waszych organizacjach. Jeśli każecie nam żyć za małe pieniądze i mówicie, że robicie coś dobrego dla innych, to chcemy się dowiedzieć za ile wy żyjecie i czy tak samo się poświęcacie jak my – mówiła Maria Świetlik z Komisji Pracujących w Organizacjach Pozarządowych, działającej przy Inicjatywie Pracowniczej, której jednym z najważniejszych postulatów jest wprowadzenie jawności płac w organizacjach pozarządowych.

– Jestem zatrudniony na umowę czasową na 1/4 etatu. Za miesiąc pracy dostaję 500 zł. Na moim wydziale żaden z asystentów nie jest zatrudniony na pełen etat. Rektor nie chce inwestować w młodych artystów, woli dawać podwyżki starym profesorom. Ja się pytam rektora: jak mam żyć za pięćset złotych? – pytał Sebastian Krok, pracownik dydaktyczny na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

– Pracowników nie można dzielić na lepszych i gorszych, na tych zatrudnionych na stałe i tych tymczasowych. Tak naprawdę jesteśmy częścią tego samego świata pracy, ciężko pracującego na różnych bossów siedzących w pałacach. Nie dajmy się podzielić. Naszą bronią jest solidarność – apelował jeden z pracowników magazynu koncernu Amazon.

Uczestnicy manifestacji domagali się ukrócenia patologii umów śmieciowych, które w ostatniej dekadzie stały się ponurą normą na polskim rynku pracy, zagwarantowania prawa do urlopu, ubezpieczenia zdrowotnego, emerytury czy zrzeszania się w związkach zawodowych. Prekariusze nie mieli wątpliwości – na niestabilnych formach zatrudnienia tracą pracownicy, a zyskują kapitaliści. – Podczas gdy my harujemy na śmieciówkach, oni zwiększają swoje zyski. Naszym kosztem. Musimy się temu przeciwstawić, organizując się w miejscach pracy, walcząc o to, co nam się należy – zwracał uwagę jeden z mówców.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Dopóki nie zacznie się w Polsce płacić ludziom za pracę, dopóty nic dobrego nie będzie w przyszłości.

Widun
Użytkownik
Widun

Lepsza umowa zlecenie niz brak umowy.Ze strajkow i demonstracji nigdy nic dobrego nie wynika

beth
Użytkownik
beth

W całej rozciągłości popieram ruch Inicjatywy Pracowniczej !!!!!!!

Natomiast w moim odczuciu wypowiedź @ Widum jest skandaliczna !!!!!!!