Pozywają Bolsonaro za ,,zbrodnie przeciwko ludzkości”

Opublikowano: 29.07.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 446

Reprezentujące ponad milion pracowników brazylijskiej służby zdrowia związki zawodowe zrzeszone w centrali Unisaude skierowały do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze skargę przeciwko prezydentowi kraju. Oskarżyły go o „zbrodnie przeciwko ludzkości” w związku z zaniedbaniami w czasie pandemii COVID-19.

Związkowcy zdecydowali się na ten krok dzień po ogłoszeniu przez władze stanowe najnowszych danych dotyczących epidemii w kraju, ukazujących wyraźnie przerażającą skalę kryzysu i całkowitą bezradność władz wobec niego. W samych tylko dniach 18-25 lipca zachorowało 51 147 osób, a zmarło 1 211. Od początku pandemii zanotowano w Brazylii 2 423 798 przypadków zachorowań oraz 87 131 zgonów (więcej jest jedynie w Stanach Zjednoczonych).

Lista zarzutów wobec prezydenta Bolsonaro jest bardzo długa. W pozwie skierowanym do trybunału związkowcy oskarżają go o m.in. o „systematyczne lekceważenie i negowanie zagrożenia, jakie stanowi pandemia”, co skutkowało „katastrofalnymi konsekwencjami w postaci całkowitej zapaści systemu szpitalnictwa, pomocy i kontroli zdrowotnej”, o „zachęcanie do masowych zgromadzeń bez ochrony w postaci maseczek i innych środków ostrożności oraz udział w tego rodzaju zgromadzeniach”. Zarzucają mu również prowadzenie kampanii na rzecz powszechnego stosowania do leczenia koronawirusa hydroksychlorochiny – leku, którego skuteczność, zdaniem autorów, nie została zbadana ani potwierdzona.

Autorzy pozwu podkreślają, że zaniedbania ze strony prezydenta i rządu oraz ich „nieumiejętność znalezienia właściwej odpowiedzi na pandemię” mogą być uznane za „zbrodnię przeciwko ludzkości” i „akt ludobójstwa”, a sam Bolsonaro ponosi współodpowiedzialność za „tragedię jaką przeżywa kraj”.

W tym samym czasie oświadczenie krytykujące postawę prezydenta i jego działania wydało także zrzeszające najwybitniejszych epidemiologów w kraju Brazylijskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych (AMIR). Bolsonaro nic sobie jednak z tego wszystkiego nie robi i nie wygląda na specjalnie przejętego losem rodaków. Jak podają brazylijskie media, zaraz po uznaniu go przez lekarzy za wyleczonego z koronawirusa miał on beztrosko jeździć motorem po ogrodach pałacu prezydenckiego oraz bez maseczki ani innych środków ostrożności spotkać się z ogrodnikami i personelem rezydencji.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o