Pozwolenia dla imigrantów zostaną przedłużone

Opublikowano: 28.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 356

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiada automatyczne przedłużanie wiz pracowniczych dla imigrantów. Mimo prognoz ekonomistów wieszczących wzrost bezrobocia w Polsce do poziomu 10 procent, takie rozwiązanie popierają organizacje zrzeszające polskich przedsiębiorców. Zatrzymanie imigrantów ma więc rzekomo być jednym z remedium na złagodzenie kryzysu gospodarczego.

W ostatnich dniach o wydłużanie wiz zagranicznym pracownikom apelowało wiele branż, które uważają, że w innym wypadku „zabraknie rąk do pracy”. Imigranci spoza Unii Europejskiej po wygaśnięciu swoich wiz muszą bowiem powrócić do swoich miejsc zamieszkania, aby następnie je przedłużyć. W sytuacji stanu zagrożenia epidemiologicznego powrót oznacza konieczność przebycia czternastodniowej kwarantanny.

Ominięcie tej procedury jest więc możliwe tylko w przypadku przedłużenia wiz pracowniczych. Rząd Mateusza Morawieckiego w swoim planie „Tarczy antykryzysowej” zawarł więc możliwość łatwiejszego poradzenia sobie z tym mechanizmem. Jak informuje Emilewicz, wizy dla imigrantów będą przedłużane automatycznie na czas trwania epidemii, a także o kolejnych 60 dni już po jej zakończeniu.

Rządzący wyraźnie ulegli więc lobby przedsiębiorców, choć zajmujące się biznesem ośrodki analityczne wieszczą załamanie na rynku pracy. Większość prognoz mówi o dwukrotnym wzroście bezrobocia, które zwiększy się z odnotowanego ostatnio poziomu 5,5 proc. do 10 proc. Mimo to chociażby Pracodawcy RP twierdzą, że dzięki przedłużeniu wiz pracowniczych „unikniemy masowego odpływu kadry ze Wschodu z polskiego rynku pracy”.

Na podstawie: Forsal.pl, GazetaPrawna.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 28.03.2020 11:16

    Jeżeli państwo zamknęło możliwość powrotu do kraju (nie tylko Ukraińców, ale Bangladeszczyków, Pakistańczyków, Hindusów itd.) to jest to OCZYWISTE w nie-barbarzyńskim państwie, że przedłuża wizy WSZYSTKIM których wiza kończy się w tym okresie, lub troszkę później. A ponieważ nie wiadomo za ile skończy się okres zamknięcia granic, to od razu można na kilka miesięcy przedłużyć. Autor artykułu chyba ma słabą wyobraźnię, albo problemy z logicznym myśleniem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.