Pozwolenia dla imigrantów zostaną przedłużone

Opublikowano: 28.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 908

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiada automatyczne przedłużanie wiz pracowniczych dla imigrantów. Mimo prognoz ekonomistów wieszczących wzrost bezrobocia w Polsce do poziomu 10 procent, takie rozwiązanie popierają organizacje zrzeszające polskich przedsiębiorców. Zatrzymanie imigrantów ma więc rzekomo być jednym z remedium na złagodzenie kryzysu gospodarczego.

W ostatnich dniach o wydłużanie wiz zagranicznym pracownikom apelowało wiele branż, które uważają, że w innym wypadku „zabraknie rąk do pracy”. Imigranci spoza Unii Europejskiej po wygaśnięciu swoich wiz muszą bowiem powrócić do swoich miejsc zamieszkania, aby następnie je przedłużyć. W sytuacji stanu zagrożenia epidemiologicznego powrót oznacza konieczność przebycia czternastodniowej kwarantanny.

Ominięcie tej procedury jest więc możliwe tylko w przypadku przedłużenia wiz pracowniczych. Rząd Mateusza Morawieckiego w swoim planie „Tarczy antykryzysowej” zawarł więc możliwość łatwiejszego poradzenia sobie z tym mechanizmem. Jak informuje Emilewicz, wizy dla imigrantów będą przedłużane automatycznie na czas trwania epidemii, a także o kolejnych 60 dni już po jej zakończeniu.

Rządzący wyraźnie ulegli więc lobby przedsiębiorców, choć zajmujące się biznesem ośrodki analityczne wieszczą załamanie na rynku pracy. Większość prognoz mówi o dwukrotnym wzroście bezrobocia, które zwiększy się z odnotowanego ostatnio poziomu 5,5 proc. do 10 proc. Mimo to chociażby Pracodawcy RP twierdzą, że dzięki przedłużeniu wiz pracowniczych „unikniemy masowego odpływu kadry ze Wschodu z polskiego rynku pracy”.

Na podstawie: Forsal.pl, GazetaPrawna.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Jeżeli państwo zamknęło możliwość powrotu do kraju (nie tylko Ukraińców, ale Bangladeszczyków, Pakistańczyków, Hindusów itd.) to jest to OCZYWISTE w nie-barbarzyńskim państwie, że przedłuża wizy WSZYSTKIM których wiza kończy się w tym okresie, lub troszkę później. A ponieważ nie wiadomo za ile skończy się okres zamknięcia granic, to od razu można na kilka miesięcy przedłużyć. Autor artykułu chyba ma słabą wyobraźnię, albo problemy z logicznym myśleniem.