Pozostałości lasów na Antarktydzie

Opublikowano: 13.01.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 402

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Sienie, który bierze udział w krajowym programie Badań Antarktycznych (PNRA), odkrył skamieniałe szczątki drzew na wzgórzu Allan Hills na granicy płaskowyżu Antarktydy Wschodniej. Skamieniałe pnie drzew zachowały się pod warstwą lodu i śniegu sprzed ponad 250 milionów lat.

Wiele z nich było zwęglone, co wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo ogromnego pożaru, który całkowicie zniszczył starożytne lasy, obejmujące kontynent.

„Warianty wylesiania są dwa” – piszą naukowcy. „Wystąpiły pożary spowodowane erupcją wulkaniczną lub mamy do czynienia z upadkiem asteroidy”.

Celem badań, które zakończą się 5 lutego br., jest rekonstrukcja historii geologicznej Antarktydy i uzyskania ważnych informacji na temat historii geologicznej Ziemi.

Autorstwo: tallinn
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. XXIRapax 14.01.2015 03:22

    Acha… Czyli na przestrzeni zalozmy- kilkuset metrow kwadratowych odkryli zweglone skamieliny drzew i doszli do wniosku, ze pozar musial wywolac hiper-wulkan, albo giga-asteroida.
    Splendor musi byc:D

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.