Poziom obaw pandemicznych w Polsce jest najwyższy

Opublikowano: 19.11.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1210

Jak informuje firma doradcza Deloitte powołując się na ustalenia raportu „Global State of the Consumer Tracker” Polacy są jednym z narodów na świecie, który najbardziej obawia się pandemii koronawirusa.

Tzw. indeksu niepokoju w Polsce jest najwyższy na świecie (a konkretnie spośród 18 krajów ze wszystkich kontynentów, które wzięto pod uwagę w tej analizie), jak wynika z raportu. Co to oznacza w praktyce? Otóż strach przed koronawirusem konkretnie przełożył się na prawie wszystkie przyzwyczajenia i zachowania konsumentów w naszej ojczyźnie. „Aż 46 proc. z nas deklaruje, że kupuje na zapas. To najwyższy wynik dla Polski w historii badania i ponownie najwyższy w Europie” – czytamy w informacji przekazanej przez Deloitte.

Czym jest wspomniany wyżej „indeksu niepokoju” i w jaki sposób się go oblicza? Otóż jest to różnica netto między osobami, które zgodziły się ze zdaniem: „Jestem bardziej zaniepokojony niż tydzień temu” oraz tymi, które zaprzeczyły temu zdaniu. W ciągu miesiąca poziom obaw Polaków wywołanych przez pandemię koronawirusa wzrósł o 30 punktów procentowych, a indeks niepokoju wynosi nad Wisłą 34 proc.

„Nigdy wcześniej żaden kraj europejski nie deklarował też tak wysokiego poziomu obaw. Z pewnością wpływ na to ma między innymi liczba zakażeń, która codziennie przekracza 20 tys. osób” – komentował dla PAP partner w Deloitte Michał Tokarski. Zaznacza on, iż niepokój w Polsce jest obecnie wyższy nawet niż w Indiach, które do tej pory były “liderem” jeśli idzie o obawy w związku z koronawirusem.

Po Polsce i Indiach duży niepokój panuje również we Włoszech (prawie 25% ankietowanych deklaruje, że w ciągu ostatniego tygodnia zaczęli się bardziej obawiać obecną sytuacją). Na drugim biegunie znajdą się Chiny i Japonii, których mieszkańcy boją się mniej o 19 procent.

„Rekordowy nad Wisłą indeks niepokoju znajduje odzwierciedlenie w nastrojach dotyczących zdrowia własnego i najbliższych osób. Od ostatniego badania o 4 pp. przybyło konsumentów, którzy niepokoją się o swoje zdrowie ( 66 proc.). Jesteśmy pod tym względem na drugim miejscu w Europie za Hiszpanią (75 proc.). Na świecie najwięcej osób niepokojących się o własną kondycję jest w Chinach (84 proc.)” – czytamy również w raporcie.

A jak Polacy oceniają swoją sytuacją finansową? „Podobnie jak miesiąc temu 13 proc. respondentów jest spokojnych o spłatę swojego zadłużenia kredytowego. Tylko o 1 pp. wzrósł odsetek tych, dla których może to być problem (63 proc.). Dwie trzecie ankietowanych obawia się natomiast o stan swoich oszczędności” – podaje Deloitte.

Badanie „Global State of the Consumer Tracker” zostało przeprowadzone na przełomie października i listopada po raz dwunasty na świecie i dziewiąty w Polsce. Oprócz Polaków na pytania odpowiadało po tysiąc osób z: Australii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Irlandii, Włoch, Japonii, Meksyku, Holandii, Korei Południowej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Chile, RPA.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Te raporty statystki sa takie jakie sobie zycza osoby ktore je zamawiaja, idziesz do sklepu widzisz puste pulki jak z poczatku pandemi jak tak to maja racje ze polacy kupuja na zapas, ale pulki sa pelne, temu zenia kit poprostu propaganda by polske wdeptac w zienie bo suwerenosci nie oddala za 300 mld euro pomocy

beth
Użytkownik
beth

w odniesieniu do poruszanego tematu w mojej ocenie koniecznie jest odsłuchiwanie i przekazywanie dalej

https://aletuba.pl/watch/fa%C5%82szywa-pandemia-1_8mi32bqVGpoNGbY.html

https://www.bitchute.com/channel/zM2dp1i17HnH/