Pożar zbliża się do składu odpadów nuklearnych

Opublikowano: 14.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 169

Pożar w strefie czarnobylskiej znajduje się dwa kilometry od składowisk z wysoce promieniotwórczymi odpadami „Podlesnyj”, dotarł do miasta Prypeć, poinformował w poniedziałek członek Rady Społecznej przy Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia Jarosław Jemieljanienko.

„Teraz pożar dotarł do Prypeci i znajduje się dwa kilometry od składowisk odpadów promieniotwórczych „Podlesnyj”, gdzie znajdują się najbardziej wysokoaktywne odpady promieniotwórcze z całej czarnobylskiej strefy oraz z samej elektrowni jądrowej w Czarnobylu” – napisał Jemieljanienko na Facebooku. Zaznaczył również, że w tej chwili ogień przesuwa się w kierunku elektrowni jądrowej w Czarnobylu, ponieważ wiatr wieje w tamtą stronę.

W poniedziałek ratownicy ugasili pożar na terytorium nadleśnictwa kotowskiego w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, trwa gaszenie na terytorium dwóch nadleśnictw. Z powodu silnego wiatru ogień, omijając odcinek „czerwonego lasu”, dotarł do stacji kolejowej „Janow”, która znajduje się cztery kilometry od elektrowni jądrowej. Pali się również trawa na zaporze zbiornika wodnego, a mianowicie między zaporą a rzeką, na prawym brzegu Prypeci.

Punkt składowania odpadów radioaktywnych „Podlesnyj” został zbudowany w celu niezawodnego pochówku i izolowania od środowiska odpadów wysokoaktywnych powstałych podczas likwidacji skutków awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej). „Podlesnyj” został rozmieszczony półtora kilometra na północ od elektrowni jądrowej w Czarnobylu na terenie byłej farmy o tej samej nazwie. Odpady radioaktywne są umieszczane w specjalnych żelbetowych komorach, których grubość ściany sięga kilku metrów.

Pożar lasu rozpoczął się 4 kwietnia na powierzchni 20 hektarów, a 7 kwietnia osiągnął 35 hektarów. 5 kwietnia ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania ustalili tożsamość osoby podejrzanej o podpalenie w nadleśnictwie kotowskim. Sprawa karna została wszczęta. Policja ewakuowała obywateli mieszkających we wsi Połesskoje w Strefie Czarnobyla.

Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku, kiedy wybuchł reaktor jądrowy czwartego bloku energetycznego stacji. Łączna powierzchnia zanieczyszczenia radiacyjnego na Białorusi wyniosła około 46,5 tysiąca kilometrów kwadratowych (23% całkowitej powierzchni). Na Ukrainie zostało zanieczyszczonych 50 tysięcy kilometrów kwadratowych w 12 obwodach. Ponadto wskutek skażenia radiacyjnego ucierpiało 19 rosyjskich regionów o powierzchni prawie 60 tysięcy kilometrów kwadratowych i 2,6 miliona ludzi.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 2 , średnia ocena wartości wpisu: 4,50 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.