Pożar w Czarnobylu powoli gaśnie

Opublikowano: 23.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 553

Sytuacja z pożarami w obwodzie żytomierskim Ukrainy i w strefie czarnobylskiej stopniowo się normalizuje. W strefie wykluczenia ratownicy usiłują dostać się do najtrudniejszego źródła ognia.

„Sytuacja z pożarami w strefie wykluczenia obwodu żytomierskiego stopniowo się normalizuje. Na podstawie danych rozpoznania naziemnego i monitoringu satelitarnego nie widać źródeł otwartego ognia” – poinformował w środę dyrektor departamentu reagowania na sytuacje nadzwyczajne Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Wołodymyr Demczuk.

Demczuk zauważył, że w strefie wykluczenia wciąż obecne są trzy źródła ognia, siły ratowników skoncentrowane są na najtrudniejszym z nich – w rejonie wsi Buriakowka. Według dyrektora departamentu w rejonie tego źródła wykorzystywany jest sprzęt inżynieryjny Służby Państwowej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i sił zbrojnych. Demczuk poinformował, że w obwodzie żytomierskim trwa gaszenie poszczególnych źródeł ognia. Do walki z ogniem skierowano ponad 1,3 tysiąc osób i prawie 200 jednostek sprzętu, w tym pociąg pożarowy.

Do pożaru suchej trawy i ściółki leśnej doszło w obwodzie żytomierskim 16 kwietnia. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo 39 zabudowań. Pożary lasów w strefie wykluczenia w Czarnobylu trwają już trzeci tydzień. Pożar rozprzestrzenił się na lewy brzeg rzeki Prypeć i dotarł bezpośrednio do terenu elektrowni jądrowej. Terytoria wielu byłych wiosek w pobliżu elektrowni jądrowej spłonęły, Czerwony Las został zniszczony. Gaszeniem pożarów poza strażakami zajmuje się także lotnictwo.

Pożary lasów wybuchły 4 kwietnia na powierzchni 20 hektarów, 7 kwietnia zajęły już terytorium 35 hektarów. Ukraińskie służby 5 kwietnia ustaliły tożsamość osoby podejrzanej o związek z podpaleniem na terytorium leśnictwa Kotowski. W związku z wywołaniem pożaru wszczęto śledztwo. Osoby, które mieszkają w miejscowości Polesskoje w strefie wykluczenia, zostały ewakuowane.

Od momentu wybuchu pożaru ukraińskie służby informowały, że mimo iż pożar zbliżył się do samej elektrowni i magazynów z radioaktywnymi odpadami, poziom promieniowania w regionie pozostaje w normie.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o