Pożar w Czarnobylu powoli gaśnie

Opublikowano: 23.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 540

Sytuacja z pożarami w obwodzie żytomierskim Ukrainy i w strefie czarnobylskiej stopniowo się normalizuje. W strefie wykluczenia ratownicy usiłują dostać się do najtrudniejszego źródła ognia.

„Sytuacja z pożarami w strefie wykluczenia obwodu żytomierskiego stopniowo się normalizuje. Na podstawie danych rozpoznania naziemnego i monitoringu satelitarnego nie widać źródeł otwartego ognia” – poinformował w środę dyrektor departamentu reagowania na sytuacje nadzwyczajne Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Wołodymyr Demczuk.

Demczuk zauważył, że w strefie wykluczenia wciąż obecne są trzy źródła ognia, siły ratowników skoncentrowane są na najtrudniejszym z nich – w rejonie wsi Buriakowka. Według dyrektora departamentu w rejonie tego źródła wykorzystywany jest sprzęt inżynieryjny Służby Państwowej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i sił zbrojnych. Demczuk poinformował, że w obwodzie żytomierskim trwa gaszenie poszczególnych źródeł ognia. Do walki z ogniem skierowano ponad 1,3 tysiąc osób i prawie 200 jednostek sprzętu, w tym pociąg pożarowy.

Do pożaru suchej trawy i ściółki leśnej doszło w obwodzie żytomierskim 16 kwietnia. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo 39 zabudowań. Pożary lasów w strefie wykluczenia w Czarnobylu trwają już trzeci tydzień. Pożar rozprzestrzenił się na lewy brzeg rzeki Prypeć i dotarł bezpośrednio do terenu elektrowni jądrowej. Terytoria wielu byłych wiosek w pobliżu elektrowni jądrowej spłonęły, Czerwony Las został zniszczony. Gaszeniem pożarów poza strażakami zajmuje się także lotnictwo.

Pożary lasów wybuchły 4 kwietnia na powierzchni 20 hektarów, 7 kwietnia zajęły już terytorium 35 hektarów. Ukraińskie służby 5 kwietnia ustaliły tożsamość osoby podejrzanej o związek z podpaleniem na terytorium leśnictwa Kotowski. W związku z wywołaniem pożaru wszczęto śledztwo. Osoby, które mieszkają w miejscowości Polesskoje w strefie wykluczenia, zostały ewakuowane.

Od momentu wybuchu pożaru ukraińskie służby informowały, że mimo iż pożar zbliżył się do samej elektrowni i magazynów z radioaktywnymi odpadami, poziom promieniowania w regionie pozostaje w normie.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.