Pożar w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia

Opublikowano: 05.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 349

W sobotę 4 kwietnia Państwowa Służba Ratunkowa otrzymała informację, że w Strefie Wykluczenia w pobliżu wsi Władimirowka na powierzchni 20 hektarów doszło do pożaru lasu. Nie ma zagrożenia dla obszarów zamieszkałych. Z pomocą z pobliskiego lądowiska wyleciały dwa samoloty – poinformowało biuro prasowe ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Doniesiono też, że w gaszeniu pożaru uczestniczy w sumie ponad 90 strażaków i 21 jednostek sprzętu (w tym 2 samoloty AN-32P i śmigłowiec Mi-8). Zaznaczono również, że gaszenie jest skomplikowane ze względu na zwiększone tło promieniowania w niektórych obszarach pożaru.

Strefa Wykluczenia, w skład której wchodzi Prypeć, to miejsce, do którego dostęp jest ograniczony. To tu narażonych na promieniowanie było 8,4 miliona ludzi. Dziś niczym park rozrywki przyciąga tysiące spragnionych wrażeń turystów.

W rezultacie awarii Związek Radziecki ewakuował ponad 300 000 osób z terenu wokół elektrowni. Większość tego obszaru nazywa się Czarnobylską Strefą Wykluczenia, a stara elektrownia jest zamknięta w gigantycznym betonowym sarkofagu. Przez dekadę naukowcy badający obszar twierdzili, że życie roślin i zwierząt zamarło, a pozostałe okruchy życia zmutowały. Najnowsze badania sugerują jednak coś przeciwnego – rośliny rosną, a życie zwierząt jest bardziej zróżnicowane niż przed awarią.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski porównał sytuację z rozprzestrzenianiem się w kraju koronawirusa do katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Polityk mówił o tym w orędziu do obywateli. „To ogólnie znany fakt, że po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej władza zgromadziła ludzi na demonstracji pierwszomajowej. Nikt się wtedy nie bał, ponieważ promieniowanie jest niewidzialne. Koronawirus również jest niewidzialny” – powiedział Zełenski. Oprócz tego wezwał mieszkańców kraju, by w sytuacji pandemii pozostawali w domu. „Plaży nikt nie ukradnie i piasku nikt nie wywiezie w wagonach. Parki nigdzie nie znikną. Spacery poczekają” – dodał ukraiński lider, prosząc obywateli kraju, żeby „wydorośleli”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.