Pożar w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia

Opublikowano: 05.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1173

W sobotę 4 kwietnia Państwowa Służba Ratunkowa otrzymała informację, że w Strefie Wykluczenia w pobliżu wsi Władimirowka na powierzchni 20 hektarów doszło do pożaru lasu. Nie ma zagrożenia dla obszarów zamieszkałych. Z pomocą z pobliskiego lądowiska wyleciały dwa samoloty – poinformowało biuro prasowe ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Doniesiono też, że w gaszeniu pożaru uczestniczy w sumie ponad 90 strażaków i 21 jednostek sprzętu (w tym 2 samoloty AN-32P i śmigłowiec Mi-8). Zaznaczono również, że gaszenie jest skomplikowane ze względu na zwiększone tło promieniowania w niektórych obszarach pożaru.

Strefa Wykluczenia, w skład której wchodzi Prypeć, to miejsce, do którego dostęp jest ograniczony. To tu narażonych na promieniowanie było 8,4 miliona ludzi. Dziś niczym park rozrywki przyciąga tysiące spragnionych wrażeń turystów.

W rezultacie awarii Związek Radziecki ewakuował ponad 300 000 osób z terenu wokół elektrowni. Większość tego obszaru nazywa się Czarnobylską Strefą Wykluczenia, a stara elektrownia jest zamknięta w gigantycznym betonowym sarkofagu. Przez dekadę naukowcy badający obszar twierdzili, że życie roślin i zwierząt zamarło, a pozostałe okruchy życia zmutowały. Najnowsze badania sugerują jednak coś przeciwnego – rośliny rosną, a życie zwierząt jest bardziej zróżnicowane niż przed awarią.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski porównał sytuację z rozprzestrzenianiem się w kraju koronawirusa do katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Polityk mówił o tym w orędziu do obywateli. „To ogólnie znany fakt, że po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej władza zgromadziła ludzi na demonstracji pierwszomajowej. Nikt się wtedy nie bał, ponieważ promieniowanie jest niewidzialne. Koronawirus również jest niewidzialny” – powiedział Zełenski. Oprócz tego wezwał mieszkańców kraju, by w sytuacji pandemii pozostawali w domu. „Plaży nikt nie ukradnie i piasku nikt nie wywiezie w wagonach. Parki nigdzie nie znikną. Spacery poczekają” – dodał ukraiński lider, prosząc obywateli kraju, żeby „wydorośleli”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o