Pożar na wulkanie Wezuwiusza wywołał panikę

Opublikowano: 13.07.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 796

Włosi dobrze wiedzą, że z Wezuwiuszem nie ma żartów, dlatego gdy ludzie zobaczyli, że nad kraterem wulkan unosi się chmura dymu, wszyscy uznali, że to skutek erupcji. Ludzie z Neapolu i zniszczonych kiedyś przez Wezuwiusza Pompei, byli przerażeni tym co widzą.

Na szczęście okazało się, że chmura dymu nad tym niebezpiecznym wulkanem nie ma związku z aktywnością wulkaniczną. To efekt rozległych pożarów jakie trawią zbocza Wezuwiusza. Prawdopodobnie to efekt celowego podpalenia. Do roznoszenia ognia podpalacze użyli ponoć żywe zwierzęta.Trzeba przyznać, że ilość dymu którą generują te szalejące pożary odpowiada tej, jaka mogłaby być widoczna po przebudzeniu Wezuwiusza.

Trudno się zatem dziwić, że dymiący Wezuwiusz wzbudził u ludzi mieszane uczucia i wiele osób zastanawiało się czy to już czas, aby uciekać. Odpowiedź na to pytanie nie była prosta, ale jeśli ktoś oglądał te pożary z perspektywy zapewniającej złudzenie aktywności wulkanicznej, to raczej był bezpieczny. Co innego w przypadku mieszkańców zboczy Wezuwiusza, które są bardzo gęsto zaludnione.

Wezuwiusz w końcu o sobie przypomni a wtedy setki tysięcy ludzi zamieszkujący w jego okolicy znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Wulkan, z którego obecnością ludzie musieli się nauczyć żyć znany jest od ponad dwóch tysięcy lat. Na całym świecie słyszano o tym, co Wezuwiusz zrobił w 79 roku naszej ery, kiedy nagle zniszczył miasta Pompeje i Herkulanum. Zaledwie kilka kilometrów od Wezuwiusza znajduje się obecnie duże miasto Neapol, a w tak zwanej czerwonej strefie, potencjalnie najbardziej niebezpiecznej, mieszka aż pół miliona ludzi.

Na przestrzeni wieków zaobserwowano u Wezuwiusza zarówno erupcje eksplozywne jak i efuzywne, czyli wylewy lawy. O ile wydarzy się tam spokojna efuzyjna erupcja to przynajmniej będzie jakaś szansa na ewakuację ludności, jednak, gdyby doszło do erupcji eksplozywnej, to Wezuwiusz może wywołać niewyobrażalną katastrofę.

Gdy weźmie się jeszcze pod uwagę fakt, że w bezpośredniej bliskości tego stratowulkanu, w Zatoce Neapolitańskiej, znajduje się ogromna kaldera superwulkanu Campi Flegrei, który również daje ostatnio o sobie znać, to można dojść do wniosku, że mieszkańcy okolic Neapolu jak najbardziej żyją jak na beczce prochu i mają prawo bać sie widoku dymiącego wulkanu, bo to oznacza duże kłopoty.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.