Powszechne oburzenie polityką Izraela

Opublikowano: 10.05.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1351

Po czwartkowym wspólnym wystąpieniu rządów Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii przeciwko budowie przez Izrael osiedli na Zachodnim Brzegu, kolejna fala krytyki spadła na Izrael ze strony prezydenta Turcji.

Recep Erdogan po piątkowych starciach między izraelską policja a Palestyńczykami nie przebierał w słowach. Zdaniem tureckiego prezydenta Izrael jest „państwem terroru”, a milczenie ze strony społeczności międzynarodowej oznacza opowiedzenie się po stronie „tamtejszego okrucieństwa”.

Przypomnijmy, że starcia rozpoczęły się w środę od śmiertelnego postrzelenia izraelskiego nastolatka. W odpowiedzi izraelska policja zabiła nastoletniego Palestyńczyka. W piątek starcia przybrały masowy charakter. O dysproporcji sił świadczą liczby: rannych zostało 205 Palestyńczyków i jedynie 17 izraelskich policjantów. Czy to początek nowej Intifady?

Starcia miały miejsce wokół meczetu Al-Aksa. 9-10 maja obchodzone są Dni Jerozolimy, a dodatkowym elementem podgrzewającym atmosferę jest kontynuacja budowy osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Odbywa się to wbrew rezolucjom, stanowiskom i apelom państw, organizacji międzynarodowych, które od dawna wzywają Izrael do zaprzestania tej operacji. Na próżno.

Turecki prezydent wezwał przede wszystkim kraje muzułmańskie, ale też społeczność międzynarodową do przeciwstawienia się działaniom Izraela. „Okrutny Izrael, państwo terrorystyczne Izrael bezlitośnie i nieetycznie atakuje muzułmanów w Jerozolimie” – cytuje Erdogana portal Onet.pl. Mimo ostrej politycznej walki w Turcji, większość opozycyjnych partii tureckich poparło Erdogana, a przez ambasadą Izraela w Ankarze odbyły się demonstracje.

Zwraca uwagę rozstawienie akcentów w wystąpieniu tureckiego przywódcy: bierze przede wszystkim w obronę muzułmanów i zwraca się do krajów muzułmańskich właśnie. Widać, że Turcja ma chrapkę na objecie przywództwa w międzynarodowej muzułmańskiej wspólnocie.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.