Powstanie zapora na granicy z Białorusią

Opublikowano: 13.10.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1036

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu – poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński. W ubiegłym tygodniu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział budowę zapory na granicy z Białorusią, innej niż doraźne zabezpieczenia.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że podjął decyzję o przyznaniu dodatków finansowych dla tych żołnierzy, którzy obecnie bronią polskiej granicy. „Każdego dnia ponad 3 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej. Spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność i codziennie muszą mierzyć się z niesamowitą presją. Dlatego podjąłem decyzję o przyznaniu dodatków finansowych dla tych żołnierzy, którzy obecnie bronią polskiej granicy” – napisał Błaszczak na „Twitterze”.

Ponad 4,3 tys. nielegalnych migrantów przybyło od sierpnia do Niemiec przez Białoruś i Polskę – poinformowała w środę agencja dpa, powołując się na dane niemieckiej policji federalnej. Krajem pochodzenia imigrantów najczęściej jest Irak, Syria, Jemen i Iran. Przede wszystkim wysyłano ich do takich krajów związkowych jak Brandenburgia, Saksonia i Meklemburgia-Pomorze Przednie. Dodano, że od początku stycznia br. na terytorium Niemiec szlakiem migracyjnym przez Białoruś nielegalnie przybyło tylko 26 osób. Jednak już w sierpniu ich liczba wzrosła do 474, a we wrześniu – 1914. Według stanu na dzień 11 października niemiecka policja zarejestrowała 1 934 cudzoziemców, którzy nielegalnie wjechali do kraju przez Białoruś i Polskę.

Podkreślono, że centra dla migrantów stopniowo zaczynają się zapełniać, zwłaszcza w Brandenburgii. „Sytuacja nie jest dramatyczna, ale jest trudna” – powiedział dpa szef centrum dla imigrantów w Eisenhuettenstadt. Zazwyczaj centra projektowane są na 3,5 tys. osób, ale teraz, dzięki ogrzewanym namiotom, mogą tymczasowo przyjąć do 4,6 tys. Nie jest wykluczone, że ta liczba wzrośnie do 5 tysięcy.

Wcześniej przedstawiciel niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poinformował, że resort bada przypadki nielegalnego przewożenia migrantów do Niemiec przez Białoruś i Polskę. Podkreślił, że w sprawie toczy się postępowanie, które jest skierowane m.in. przeciwko potencjalnym organizatorom przewozu.

Pod koniec maja prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział, że jego kraj stanowił barierę dla przerzutu nielegalnych imigrantów na Litwę, jednak biorąc pod uwagę presję polityczną Zachodu Mińsk może zastanowić się, czy warto to robić dalej.

Polska podjęła wcześniej decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w regionach przy granicy z Białorusią ze względu na sytuację z nielegalnymi imigrantami, który obowiązuje od 2 września.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 3,60 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
robcioRR
Użytkownik
robcioRR

Dobre pole minowe bylo by tansze i skuteczniejsze ale ktos musi zarobic krocie tez na plocie . …