Powstanie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

Opublikowano: 27.12.2016 | Kategorie: Edukacja, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 945

OSE będzie programem rządowym uregulowanym w osobnej ustawie. Będzie obejmować m.in. dostęp do internetu o przepustowości 100 Mbps. Początkowo zapłaci za to budżet państwa.

We wrześniu tego roku sygnalizowaliśmy w naszym przeglądzie (e)prawnym, że Ministerstwo Cyfryzacji ma zamiar stworzyć Ogólnopolską Sieć Edukacyjną – OSE, która zapewni szkołom szybki internet i odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Już wtedy zakładano, że OSE będzie programem rządowym uregulowanym w osobnej ustawie.

W ubiegły piątek Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło założenia projektu ustawy oraz zaprosiło do konsultacji. Warto zauważyć, że w tym przypadku przygotowano najpierw założenia ustawy, a dopiero potem po konsultacjach pojawi się projekt konkretnych przepisów. Oznacza to, że projekt ustawy o OSE będzie przepracowany o wiele lepiej niż… projekt reformy całej oświaty.

Dokument z założeniami jest dostępny na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Z projektu wynika, że OSE będzie wirtualną, publiczną siecią telekomunikacyjną, opartą zarówno na infrastrukturze już istniejącej jak i takiej, która powstanie w bliskiej przyszłości. Podmiot operujący tą siecią (tzw. Operator OSE) będzie dostarczał szkołom dostęp do internetu o przepustowości 100 Mbps, usługi “bezpieczeństwa sieciowego” (np. filtrowanie niepożądanych treści), dostęp do agregatorów lub dostawców treści i usług edukacyjnych.

Powstać ma także portal OSE utrzymywany przez operatora. Będzie on zawierał część obsługową (np. do zgłaszania problemów) i będzie umożliwiał współpracę uczestników procesu edukacyjnego. Poza tym stworzona zostanie platforma prezentująca zasoby edukacyjne, które wytworzą dostawcy treści edukacyjnych, w tym instytucje publiczne oraz oświatowe, uczelnie, instytuty naukowe i badawcze, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz firmy komercyjne.

Ustawa określi obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i jednostek samorządu w stosunku do Operatora OSE.

Koszt uruchomienia i funkcjonowania OSE ma być przez dwa lata pokrywany z budżetu państwa. Później zostanie on przerzucony na organy prowadzące szkoły i inne jednostki oświatowe. Szkoły będą mogły zamówić internet szybszy niż 100 Mbps, ale wówczas ustawa może wprowadzić obowiązek uiszczenia opłaty odpowiadającej różnicy pomiędzy kosztem świadczenia usługi podstawowej (100 Mbps) a kosztem usługi zamówionej.

Ustawa ma zawierać regułę wydatkową uwzględniającą m.in. koszty funkcjonowania OSE, koszty doposażenia szkół w infrastrukturę oraz funkcjonowanie operatora OSE.

Planowane jest powołanie Rady OSE, która będzie się składać z przedstawicieli ministerstw, środowiska edukacyjnego oraz organizacji pozarządowych. Rada będzie upoważniona m.in. do przyjęcia kryteriów wyboru zasobów edukacyjnych prezentowanych i promowanych za pośrednictwem OSE.

Zdaniem projektodawców ustawa mogłaby wejść w życie od stycznia 2018 roku.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MichalR 27.12.2016 14:33

    Do momentu jak mowa o Internecie dla szkół to wszystko fajnie. Szkoda, że szkoły nie mają sprzętu na którym można wykorzystać potencjał tego Internetu. Jednak rządowy agregat treści? Czyli jakieś Polskie Wirtualne Media? Nie wierzę w ten projekt ani trochę.

  2. ZIWK 27.12.2016 18:17

    Zapewne chodzi o PiS-internet…
    Aby można było w pełni kontrolować treści np. aby wśród polskich noblistów nie pojawił się przypadkowo wróg narodu wolskiego Lech Wałęsa; za to przy wpisywaniu frazy “prezydent Bole…” zamiast wskazać Prezydenta RP Bolesława Bieruta użytkownik natychmiast został przeniesiony do akt IPiSN…
    Oczywiście nie będzie tam śladu po Telegrafie SA, FOZZ, itp. niewygodnych faktach

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.