Powstanie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

Opublikowano: 27.12.2016 | Kategorie: Edukacja, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

OSE będzie programem rządowym uregulowanym w osobnej ustawie. Będzie obejmować m.in. dostęp do internetu o przepustowości 100 Mbps. Początkowo zapłaci za to budżet państwa.

We wrześniu tego roku sygnalizowaliśmy w naszym przeglądzie (e)prawnym, że Ministerstwo Cyfryzacji ma zamiar stworzyć Ogólnopolską Sieć Edukacyjną – OSE, która zapewni szkołom szybki internet i odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Już wtedy zakładano, że OSE będzie programem rządowym uregulowanym w osobnej ustawie.

W ubiegły piątek Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło założenia projektu ustawy oraz zaprosiło do konsultacji. Warto zauważyć, że w tym przypadku przygotowano najpierw założenia ustawy, a dopiero potem po konsultacjach pojawi się projekt konkretnych przepisów. Oznacza to, że projekt ustawy o OSE będzie przepracowany o wiele lepiej niż… projekt reformy całej oświaty.

Dokument z założeniami jest dostępny na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Z projektu wynika, że OSE będzie wirtualną, publiczną siecią telekomunikacyjną, opartą zarówno na infrastrukturze już istniejącej jak i takiej, która powstanie w bliskiej przyszłości. Podmiot operujący tą siecią (tzw. Operator OSE) będzie dostarczał szkołom dostęp do internetu o przepustowości 100 Mbps, usługi “bezpieczeństwa sieciowego” (np. filtrowanie niepożądanych treści), dostęp do agregatorów lub dostawców treści i usług edukacyjnych.

Powstać ma także portal OSE utrzymywany przez operatora. Będzie on zawierał część obsługową (np. do zgłaszania problemów) i będzie umożliwiał współpracę uczestników procesu edukacyjnego. Poza tym stworzona zostanie platforma prezentująca zasoby edukacyjne, które wytworzą dostawcy treści edukacyjnych, w tym instytucje publiczne oraz oświatowe, uczelnie, instytuty naukowe i badawcze, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz firmy komercyjne.

Ustawa określi obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i jednostek samorządu w stosunku do Operatora OSE.

Koszt uruchomienia i funkcjonowania OSE ma być przez dwa lata pokrywany z budżetu państwa. Później zostanie on przerzucony na organy prowadzące szkoły i inne jednostki oświatowe. Szkoły będą mogły zamówić internet szybszy niż 100 Mbps, ale wówczas ustawa może wprowadzić obowiązek uiszczenia opłaty odpowiadającej różnicy pomiędzy kosztem świadczenia usługi podstawowej (100 Mbps) a kosztem usługi zamówionej.

Ustawa ma zawierać regułę wydatkową uwzględniającą m.in. koszty funkcjonowania OSE, koszty doposażenia szkół w infrastrukturę oraz funkcjonowanie operatora OSE.

Planowane jest powołanie Rady OSE, która będzie się składać z przedstawicieli ministerstw, środowiska edukacyjnego oraz organizacji pozarządowych. Rada będzie upoważniona m.in. do przyjęcia kryteriów wyboru zasobów edukacyjnych prezentowanych i promowanych za pośrednictwem OSE.

Zdaniem projektodawców ustawa mogłaby wejść w życie od stycznia 2018 roku.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MichalR
Użytkownik
MichalR

Do momentu jak mowa o Internecie dla szkół to wszystko fajnie. Szkoda, że szkoły nie mają sprzętu na którym można wykorzystać potencjał tego Internetu. Jednak rządowy agregat treści? Czyli jakieś Polskie Wirtualne Media? Nie wierzę w ten projekt ani trochę.

ZIWK
Użytkownik

Zapewne chodzi o PiS-internet…
Aby można było w pełni kontrolować treści np. aby wśród polskich noblistów nie pojawił się przypadkowo wróg narodu wolskiego Lech Wałęsa; za to przy wpisywaniu frazy “prezydent Bole…” zamiast wskazać Prezydenta RP Bolesława Bieruta użytkownik natychmiast został przeniesiony do akt IPiSN…
Oczywiście nie będzie tam śladu po Telegrafie SA, FOZZ, itp. niewygodnych faktach