Powstało Centrum Usług Medycznych dla uchodźców z Ukrainy

Opublikowano: 09.05.2023 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2217

W wyniku współpracy Wojskowego Instytutu Medycznego z lekarzami wojskowymi z Jordanii powstało Centrum Usług Medycznych dla uchodźców z Ukrainy; CUM ma udzielać m.in. konsultacji pediatrycznych, psychologicznych czy internistycznych — poinformował w piątek Instytut.

Centrum Usług Medycznych działa w ramach rozpoczętego 5 maja pilotażowego programu, realizowanego przez Polskę i Królestwo Jordanii; celem CUM jest zdefiniowanie warunków, w jakich powinna się odbywać opieka medyczna dla uciekających przed wojną na Ukrainie — przekazano.

Jak poinformował WIM, misją Centrum jest objęcie opieką medyczną uchodźców z Ukrainy, a w zakres opieki wchodzą nie tylko bieżące potrzeby medyczne pacjentów z tego kraju, ale również profilaktyka i ochrona przeciwepidemiczna. CUM udziela konsultacji pediatrycznych, internistycznych, ginekologicznych, chirurgicznych, psychologicznych; zakres świadczonej przez Centrum opieki obejmuje także diagnostykę laboratoryjną i obrazową oraz szczepienia dorosłych i dzieci.

Z pomocy mogą korzystać przybyli do Polski po 24 lutego ubiegłego obywatele Ukrainy, nieposiadający obywatelstwa ukraińskiego małżonkowie obywateli Ukrainy, obywatele Ukrainy z Kartą Polaka oraz członkowie ich najbliższej rodziny.

„Pomysł realizacji programu badań diagnostycznych dla uchodźców z Ukrainy to efekt obserwacji i przemyśleń dotyczących wczesnego okresu masowej imigracji, z jaką mieliśmy do czynienia w pierwszych tygodniach agresji Rosji na Ukrainę” – powiedział, cytowany w komunikacie WIM, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego — Państwowego Instytutu Badawczego gen. broni, prof. Grzegorz Gielerak.

„Skala zjawisk, jakie wówczas obserwowaliśmy, ich gwałtowność oraz chaos i poczucie niepewności, spowodowane m.in. brakiem wiedzy na temat stanu zdrowia i wynikających z tego potrzeb populacji przekraczającej granicę, to najważniejsze przyczyny, które ostatecznie zainspirowały nas do rozpoczęcia prac nad wspomnianym projektem” – dodał.

Zwrócił uwagę, że wymagania zdrowotne imigrantów ewoluowały w miarę ich pobytu w Polsce. „Na początku były to potrzeby czysto opiekuńcze z dominującą w odbiorze usług pierwszą pomocą medyczną. W dalszych etapach obserwowaliśmy stabilizację oczekiwań na poziomie odpowiadającym populacji kraju gospodarza. Dlatego też doszliśmy do wniosku, że w przyszłości nasza – państwa – odpowiedź na tego rodzaju zdarzenia od początku powinna mieć charakter strukturalny, systemowy – skalowany do bieżących potrzeb” – wskazywał.

Gen. Gielerak zauważył, że takie podejście pozwoli „efektywnie angażować niezbędne zasoby, eliminować »zacięcia« wynikające z ograniczeń w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, spowodowane m.in. nieadekwatną, niedostosowaną do dających przewidzieć się okoliczności, często nadmiarową, mobilizacją potencjału obszaru zdrowia i opieki”.

Jak przekazał WIM, po zakończeniu etapu identyfikacji m.in. potrzeb materiałowych i sprzętowych rozwiązania wypracowane w ramach projektu pilotażowego mają zostać upowszechnione w wybranych, spełniających wymagania jednostkach – Centrach Pomocy Medycznej. Liczba i rozmieszczenie tych placówek na terenie kraju zostaną określone na podstawie szacunkowo zdefiniowanych potrzeb zdrowotnych uchodźców — podkreślono. Jak również przekazano, wyniki mają zostać udostępnione innym państwom i organizacjom międzynarodowym, takim jak ONZ i WHO.

Autorstwo: Jakub Borowski (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 09.05.2023 17:53

    A ty Polaku zdychaj chory pod mostem….brawo! Ciekawe kiedy ludziska nie wytrzymają? No chyba że systemy nadajników psychotronicznych dalej będą takie efektywne i owieczki ,,potulnie,, na to się zgodzą…

  2. Janusz 09.05.2023 20:13

    Polaku, Polaku, gdzie jest Twój kraj? Kim jesteś na terenie zwanym Polska? Jesteś człowiekiem drugiej kategorii. To co nasi ojcowie przez pokolenia budowali, teraz jest niszczone razem z narodem Polskim. To nie jest przypadkowo robione. To jest zemsta na naszym narodzie za Solidarność, gdy naród się obudził (do Solidarności wstąpiło 10 000 000 Polaków), lecz to zostało przejęte przez (ekspertów) ludzi tzw: KORU, który Solidarność zniszczył. Pogrzebajcie w życiorysach tych ludzi a się dowiecie kim byli. Ten proceder trwa w dalszym ciągu. Nie ważne, że na scenie zmieniają się kukiełki, ważne kto pociąga za sznurki nimi sterujące (dawniej teatr kukiełek). Doprowadzono do tego, że młodzi Polacy za chlebem opuścili ojczyznę, którą przejmą obce narodowości. Czy nazwa Polska jeszcze pozostanie, bo ziemia i dorobek ojców już nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.