Powrót „żółtych kamizelek, mimo zdwojonych represji reżimu

Opublikowano: 13.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 55

Wczoraj na ulicach francuskich miast, na wiejskich rondach i autostradach manifestowała „druga fala” protestów „żółtych kamizelek” manifestujących przeciw postępującej faszyzacji i korupcji neoliberalnej władzy prezydenta Macrona. W Paryżu reżimowa policja zrobiła prawdziwe polowanie na ludzi: same „aresztowania prewencyjne” objęły setki osób udających się na demonstrację. Policja do pacyfikacji tłumu użyła wielkiej liczby granatów z gazem łzawiącym.

Autorytarne zdziczenie władz francuskich przekracza wszelkie granice. Przed sobotnimi manifestacjami ministerstwo spraw wewnętrznych pod wodzą oskarżonego o gwałty Géralda Darmanina wprowadziło zakaz manifestacji w wielu miastach i samym Paryżu, gdzie jedynym dozwolonym miejscem była północna granica miasta. Minister groził użyciem nowych granatów hukowo-odłamkowych i wysokimi karami, a przy okazji wprowadził zakaz dostarczania posiłków bezdomnym migrantom przez organizacje pozarządowe, w ramach politycznej konkurencji ze Zjednoczeniem Narodowym Le Pen, które się tego nie domagało.

Prawo do manifestowania we Francji, sukcesywnie ograniczane i poddane krwawym represjom, jest zwalczane przez oligarchiczny reżim, gdyż wszystkie dane statystyczne wskazują, że polityka neoliberalnego ekstremisty Macrona prowadzi do bezprecedensowego szerzenia się obszaru biedy, rosnącego bezrobocia i nieprzytomnego bogacenia się bogatych kosztem warstw słabiej uposażonych. W Paryżu manifestanci wtargnęli na moment do holu oligarchicznej telewizji informacyjnej BFM TV, symbolu odmóżdżonej rządowej propagandy, przy której nawet TVP to wzór pluralizmu.

Policja otaczała grupy manifestantów, by ich gazować i pałować. Dostawało się wszystkim, nie wyłączając kobiet. Manifestowanie stało się symbolem społecznego ruchu oporu, do którego trzeba wiele odwagi, ze względu na przemoc policji i represje polityczne. W Paryżu policja aresztowała w czasie manifestacji 275 osób. Danych z reszty kraju jeszcze nie ma, lecz np. w Marsylii „aresztowania prewencyjne” objęły m.in. działaczy Nowej Partii Antykapitalistycznej (NPA). Jednocześnie reżim ciągle straszy represjami i nowymi restrykcjami covidowymi, choć 97 proc. masowych testów na koronawirusa jest negatywnych. Mają być one jednak kolejną podstawą do zakazów manifestowania.

W Paryżu powstało wczoraj kilka barykad, szybko zlikwidowanych przez ciężkozbrojne oddziały policji. Propaganda reżimu groteskowo pomniejsza rozmiar manifestacji, które w wielu miastach były i tak surowo zakazane, „z powodu zagrożenia covidem”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 13, średnia ocena: 4,92 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Francuzi kiedy wybory na prezydenta? Lepiej siedzieć w domu , niż wybierać swego oprawcę ! Chyba że to lubicie masochiści, jak was leje i gazuje, waszych wybranych władza?