Powrót pociągów

Opublikowano: 05.06.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1377

Linia kolejowa z Ostrołęki do stacji Chorzele została zamknięta w 2001 r. 11 czerwca wrócą na nią pociągi.

Jak pisze „Portal Samorządowy”, Linia kolejowa z Ostrołęki do miejscowości Chorzele ma 60 km długości. Zanim została ona zamknięta, pociągi pasażerskie pokonywały tę trasę w 100 minut, jechały tam ze średnią prędkością 35 km/h.

Dzięki modernizacji linia została dostosowana do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla pociągów towarowych. Teraz skład pasażerski pokona tę trasę w 45 minut, czyli w dwa razy krótszym czasie nie przedtem. Będzie to wyglądać zupełnie inaczej, bo linia została gruntownie zmodernizowana – kosztem 347 mln zł (dużą część tych kosztów pokryły środki unijne).

Pierwsze pociągi pojadą tędy ponownie 11 czerwca. Na całej trasie będą cztery stacje (Ostrołęka, Grabów, Jastrząbka i Chorzele) oraz pięć przebudowanych przystanków kolejowych: Nowa Wieś Kościelna, Zabiele Wielkie, Parciaki, Olszewka, Raszujka.

Na całej trasie wybudowano nowe tory, 24 obiekty inżynieryjne, w tym 14 przepustów, 4 przejścia dla małych zwierząt i 6 mostów, w tym nowy 245-metrowy most nad Narwią, który został dostosowany także do ruchu pieszych (obok torów wykonano chodnik). Częścią inwestycji była też budowa nowego lokalnego centrum sterowania w Ostrołęce, w którym zamontowano komputerowe urządzenia sterujące ruchem kolejowym. Prace objęły również 33 przejazdy kolejowo-drogowe. Wszystkie przystanki zostały dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zamontowane zostało oświetlenie, oznakowanie, wiaty, ławki i gabloty informacyjne. W sąsiedztwie przystanków zamontowano stojaki na rowery.

Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK, wskazuje, że linia Ostrołęka – Chorzele to jedna z dwóch inwestycji na Mazowszu, której efektem jest powrót pociągów na dawno nieużywane linie. Druga to linia z Sokołowa Podlaskiego do Ostrowi Mazowieckiej.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. LichoNiespi 05.06.2023 13:43

    Czytajac/czytajonc te bzdury moj/muj sasiad/somsiad powiedzial mi ze jemu tez wrucil pociag/pocjong do………zygania na te polityke.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.