Potężny wyciek metanu z dna morza Rossa

Opublikowano: 28.07.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1013

Zespół badawczy z Uniwersytetu Stanowego w Stanie Oregon, potwierdził pierwszy wyciek metanu z dna morskiego w morzu Rossa na Antarktydzie. Co dziwne, metan nie wydziela się z części oceanu, w której rejestrowano podnoszenie się temperatury. Naukowcy nie mają pojęcia co mogło wywołać ten wyciek metanu.

Naukowcy spekulowali od dawna, że dno oceaniczne znajdujące się przy wybrzeżu Antarktydy skrywa olbrzymie pokłady metanu. Uważano iż jest tak z powodu rozkładających się na dnie alg. Jednak teraz, dzięki badaniom zespołu naukowego z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie, natrafiono na potencjalny dowód, który może potwierdzić tą teorie.

Jak niemal każde nowe odkrycie, również i to przyniosło ze sobą nowe pytania. Badacze byli bowiem zaskoczeni reakcją tamtejszych drobnoustrojów. Większość emisji metanu z dna oceanicznego jest zjadana przez znajdujące się w wodzie mikroby. Jednak emisja z obszaru Cinder Cones w Morzu Rossa trwa już od blisko 5 lat i nie wygląda na to aby mikroby spożywające metan nie pojawiły się w tym obszarze.

Co za tym idzie, metan emitowany z Morza Rossa z całą pewnością dociera do atmosfery i przyczynia się do postępowania efektu cieplarnianego. Badacze planują kontynuację obserwacji na terenie Cinder Cones, jednak jak na razie ich plany zostały powstrzymane przez trwającą pandemię wirusa SARS-COV2.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: RoyalSocietyPublishing.org, Phys.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.